VIDEO: Láva na španielskom ostrove La Palma pohlcuje luxusné vily jednu po druhej

Láva pohlcuje vilu na španielskom ostrove La Palma
Láva pohlcuje vilu na španielskom ostrove La Palma Zdroj: Profimedia

Láva pomaly postupuje k moru, čo predstavuje ďalšie nebezpečenstvo.

Nedeľný (19. 9.) výbuch sopky Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma mení jedno z obľúbených miest Kanárskych ostrovov na čiernu horúcu masu. Láva sa pomaly približuje k moru a pohlcuje jeden dom za druhým.

Úrady museli z ostrova evakuovať už okolo 6000 obyvateľov vrátane 500 turistov. Láva sa už rozprestiera na území 154 hektárov a zničila najmenej 185 budov, vrátane luxusných víl a stanice satelitného programu EÚ Copernicus.

Zdroj: TASR/AP

Ďalšie nebezpečenstvo na obzore

Cumbre Vieja naposledy vybuchla pred 50 rokmi (1971). Predtým zaznamenali rozsiahlu vulkanickú činnosť aj v roku 1949. Vedci teraz pozorne monitorujú tok lávy, ktorá sa približuje k moru. Hlavným dôvodom je chemická reakcia, ktorá vzniká pri kontakte so slanou vodou a ktorá podľa úradov môže vytvárať výbuchy a emisie škodlivých plynov.

Vulkanológ José Mangas uvádza, že do ovzdušia by sa uvoľnili škodlivé plyny, čo by podľa jeho slov predstavovalo nebezpečenstvo pre obyvateľov ostrova. Tieto plyny môžu spôsobiť podráždenie pokožky, očí a dýchacích ciest. „Keď sa priblížite k oblasti mora, kde steká tekutá láva, pocítite svrbenie v nose a hrdle, pretože dýchate plyny, ktoré sa odparili z morskej vody, ktorá obsahuje chlór, sírany a podobne,“ dodáva.

Na ostrove La Palma žije 85-tisíc ľudí. Je to jeden z ôsmich ostrovov Kanárskych ostrovov.

V súčasnosti sa nedá predpovedať, ako dlho bude sopečná erupcia trvať. Ostatná erupcia na La Palma v roku 1971 trvala niečo vyše troch týždňov. Zatiaľ posledná sopečná erupcia na Kanárskych ostrovoch v roku 2011 trvala päť mesiacov.

Zdroj: TASR/AP

Výbuch sopky môže trvať tri mesiace

Výbuch sopky Cumbre Vieja a jeho následky môžu trvať 84 dní, podľa agentúry AP vyhlásili v stredu odborníci.

Vulkanologický ústav Kanárskych ostrovov uviedol, že jeho výpočet je založený na dĺžke predchádzajúcich výbuchov na tomto španielskom súostroví, po ktorých tak ako po najnovšej erupcii nasledovali obrovské prúdy lávy a dlhotrvajúca seizmická činnosť.

Urýchlené evakuácie pomohli zabrániť obetiam sopečného výbuchu, hoci škody na domoch, infraštruktúre a poľnohospodárskej pôde sú značné.

Pohotovostné služby na ostrove sa v utorok večer pokúsili odvrátiť časť lávy pomocou čelných nakladačov, aby vyčistili cestu pre rozžeravené kamene, ktoré mali nasledovať. Záchranári dúfali, že takto kamene presmerujú preč od nehnuteľností. Predstavitelia povedali, že nevedia, či to zaberie.

Sopka každý deň vychrlí 8000-10 500 ton oxidu siričitého, ktorý nepriaznivo postihuje pľúca, upozornil vulkanologický ústav.

 ERUPCIÓN FISURAL EN LA PALMA 19/09/2021 La lava haciendo estragos en una casa en La Palma Con autoría desconocida

ERUPCIÓN FISURAL EN LA PALMA 19/09/2021 La lava haciendo estragos en una casa en La Palma Con autoría desconocida

Uverejnil používateľ GEVolcan Nedeľa 19. septembra 2021

MADRID/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Láva

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.