Zahraničné

V týchto mestách sveta sa žije horšie. Poznáme aj príčinu

Svet, zemeguľa, život, planéta
Zdroj: shutterstock

Pozrite si aj rebríček miest, ktoré sa umiestnili na prvých i posledných priečkach.

Narastajúci počet konfliktov vo svete viedol počas uplynulých piatich rokov k poklesu kvality života vo veľkých svetových mestách. Vyplýva to z výročného hodnotenia kvality života v 140 metropolách, ktoré zverejnila poradenská spoločnosť Economist Intelligence Unit (EIU).

Kvalitu života hodnotila na základe piatich kategórií - stability, zdravotnej starostlivosti, kultúry a životného prostredia, vzdelávania a infraštruktúry.

Kvalita života najviac klesla v týchto mestách

Od roku 2009 klesá priemerná kvalita života v mestách, čo "vyplýva zo skutočnosti, že pre ostatných päť rokov sú charakteristické zvýšené nepokoje", konštatoval EIU. Zároveň upozornila, že kvalita života klesla v 51 zo 140 posudzovaných miest. Ako príklad menovala ukrajinský Kyjev, líbyjský Tripolis či sýrsky Damask. Za umiestnenie viacerých miest na najnižšie priečky rebríčka môžu konflikty.

"Nedávne konflikty na Ukrajine a Blízkom východe upozornili na pokračujúci dopad z desaťročia destabilizujúcich udalostí, počnúc vojnou v Iraku až po palestínsku intifádu a arabskú jar," pokračovala EIU.

"Miestna nestabilita ovplyvnila kvalitu života v mestách, ako je Bangkok," uviedol. Niekoľkomesačné politické nepokoje v Thajsku sa začali vlani a vyústili v máji tohto roku v prevrat.

Najlepšie mesto pre život

Najlepším mestom sveta pre život sa v najnovšom rebríčku stal po štvrtý raz po sebe austrálsky Melbourne nasledovaný Viedňou a kanadskými mestami Vancouver a Toronto. V prvej desiatke miest sú ešte ďalšie tri austrálske mestá - Adelaide, Sydney a Perth.

Najhoršie miesto pre život

Najhorším mestom pre život je sýrsky Damask. Na ďalších spodných priečkach rebríčka sa ocitli Dháka (Bangladéš), Port Moresby (Papua Nová Guinea), Lagos (Nigéria) a Karáči (Pakistan).

USA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.