Afganistan je krok od humanitárnej katastrofy. Zdravotníctvo je na pokraji zrútenia

Zdravotníctvo v Afganistane je na pokraji zrútenia
Zdravotníctvo v Afganistane je na pokraji zrútenia Zdroj: TASR/AP

Lekári sa musia rozhodovať, koho nechať žiť a koho nechať zomrieť.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala v stredu poplašné vyhlásenie o situácii v Afganistane. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

„Zdravotný systém v Afganistane je na pokraji zrútenia," oznámili po návšteve afganskej metropoly Kábul šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus a regionálny riaditeľ Ahmad Manzarí. „Ak sa bezodkladne nepodniknú kroky, krajina bude čeliť bezprostrednej humanitárnej katastrofe," uviedli.

Keďže po augustovom prevzatí moci v krajine radikálnym hnutím Taliban prestali do Afganistanu prúdiť peniaze v rámci humanitárnej pomoci, tisíce zdravotníckych zariadení už nemajú financie na potrebné materiály ani na platy zamestnancov, napísal Tedros.

„Mnoho z týchto zariadení teraz obmedzilo prevádzku alebo sa úplne zatvorilo, čo núti poskytovateľov zdravotníckej starostlivosti robiť ťažké rozhodnutia, koho zachrániť a koho nechať zomrieť," uviedla WHO.

Zdroj: TASR/AP

Do práce chodí menej zdravotníčok, a preto sa nemocniciam vyhýbajú aj pacientky. WHO však ďalej investuje do vyškolovania žien v tomto odbore.

Deväť z 37 kliník na liečenie ochorenia COVID-19 muselo zatvoriť a takisto sa menej testuje aj očkuje proti koronavírusu.

V krajine majú v súčasnosti 1,8 milióna dávok vakcín proti koronavírusu, ktoré treba bezodkladne podať. Ohrozené je aj odstraňovanie detskej obrny a pribúdajú prípady osýpok. WHO a jej partnerské organizácie sú pripravené chodiť od dverí k dverám po celej krajine a očkovať proti obrne, osýpkam a koronavírusu.

WHO informovala, že od prevzatia moci Talibanom priviezla do Afganistanu 170 ton zdravotníckych zásob. Ak má táto pomoc pokračovať, WHO potrebuje na nasledujúce štyri mesiace 38 miliónov dolárov.

KÁBUL/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Afganistan

Dôležité udalosti