VIDEO: Zázrak na ostrove La Palma: Rodinný dom stále odoláva láve zo sopky

Láva na ostrove La Palma nezničila rodinný dom
Láva na ostrove La Palma nezničila rodinný dom Zdroj: TASR/AP

Uľavilo sa im, že ich dom ešte stojí, no s plačom myslia na priateľov, ktorí prišli o všetko.

Výbuch sopky Cumbre Viej na španielskom ostrove La Palma pripravil mnoho ľudí o domov. Horúca láva zasiahla už 166 hektárov územia obľúbenej dovolenkovej destinácie Kanárskych ostrovov. Valí sa dolu svahom a blíži sa k pobrežiu mora.

Láva pohltila už množstvo domov a luxusných víl, no nájdu sa aj nehnuteľnosti, ktoré mali obrovská šťastie. Ľudia na sociálnych sieťach upriamili pozornosť najmä na jeden rodinný dom, ktorý priamo stál v ceste láve. Tá ho nezničila, ale rozliala sa okolo a obklopila ho zo všetkých strán. Dom aj s pozemkom zostal nedotknutý, a preto ho mnohí prezývajú „magic house" (zázračná dom).

Zdroj: TASR/AP

Ako uviedla britská televízia BBC, vlastníkmi tohto domu sú manželia na dôchodku z Dánska. Na ostrove sa v čase výbuchu nenachádzali. Sú radi, že ich majetok nie je poškodený. „Uľavilo sa im, že stále stojí," uviedla Ada Monnikendamová, ktorá spoločne s manželom dom postavila.

Majitelia „zázračného domu" majú v danej oblasti mnoho priateľov, ktorí prišli o všetko. Láva pohltila aj školu, výskumnú stanicu či banánové plantáže. „Nechcú s nikým hovoriť, pretože sú veľmi zarmútení a nevedia prestať plakať pri pomyslení na to nešťastie," dodala Monnikendamová.

VIDEO: Láva na španielskom ostrove La Palma pohlcuje luxusné vily jednu po druhej

Láva zo sopky zničila už viac ako 350 domov a z ostrova museli evakuovať okolo 6000 ľudí vrátane turistov. Erupcia sopky zatiaľ pokračuje, no rýchlosť lávy sa značne spomalila. Vedci ale nevedia s presnosťou predpokladať, ako dlho to ešte potrvá.

Lávová rieka je 600 metrov široká a momentálne sa pohybuje rýchlosťou približne 4 m/h. Deň po erupcii sopky (pondelok 20.9.) to bolo 700 m/h. Sopka naposledy vybuchla v roku 1971.


MADRID/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dom

Dôležité udalosti