Čechov neobsluhujeme. Spor pre ťažbu v poľskej bani Turów zhoršil vzťahy medzi oboma národmi

Protestný pochod Greenpeace za ukončenie ťažby v dole Turów.
Zdroj: Profimedia.sk

Podľa Prahy má baňa negatívny vplyv na pohraničné oblasti, kde prispieva k zníženiu hladiny podzemnej vody.

Spor medzi Českou republikou a Poľskom pre ťažbu v uhoľnej bani Turow poškodzuje vzťahy medzi krajinami nielen na politickej úrovni. V meste Bogatynia neďaleko hraníc visí v jednej z miestnych reštaurácií plagát s obrázkom českého Krtka a nápisom „Čechov neobsluhujeme", píše portál Novinky.

Majiteľ prevádzky totiž zároveň pracuje ako šofér v bani Turów. Krtko z kultového animovaného seriálu drží na plagáte v ruke lopatu a v pozadí je ťažobné zariadenie.

Majiteľ reštaurácie už avizoval, že sa spolu s odborármi chystá protestovať priamo v Luxemburgu, kde sídli Súdny dvor EÚ. Ten v pondelok uložil Poľsku povinnosť platiť Európskej komisii (EK) denné penále vo výške 500-tisíc eur, pretože nepozastavilo ťažbu hnedého uhlia v bani Turów.

Starosta Bogatynie Wojciech Dobrołowicz pripomenul, že ak povrchovú baňu v Turówe zatvoria, o prácu prídu tisícky Poliakov. Dobrołowicz uviedol, že stále viac obyvateľov jeho mesta si od Čechov drží odstup.

Podľa portálu Gazeta Wyborcza sa starosta osobne stretol s predstaviteľmi českej vlády a po stretnutí uviedol, že obidve strany prejavili vôľu sa dohodnúť.

Súd dal za pravdu Česku, rozhodnutie nie je definitívne

Spor o prevádzku uhoľnej bane sa ťaha dlhodobo. Česká vláda ešte koncom februára oznámila, že v súvislosti s plánovaným rozšírením bane Turów podala na Poľsko na pôde súdneho dvora EÚ (CJEU) žalobu. Česko žiada zastavenie ťažby v bani z dôvodov nepriaznivého vplyvu na životné prostredie.

Podľa Prahy má baňa negatívny vplyv na pohraničné oblasti, kde prispieva k zníženiu hladiny podzemnej vody. Environmentálni aktivisti ale aj tamojší obyvatelia sa okrem toho sťažujú aj na hluk a prašné prostredie. CJEU nariadil v máji Poľsku, aby ťažbu v bani okamžite zastavilo, a to až do konečného rozhodnutia v prípade predmetnej žaloby.

Zdroj: Profimedia.sk

Odmietanie penále môže stáť Poľsko časť eurofondov

Ak Poľsko odmietne platiť denné penále vo výške 500-tisíc eur pre ťažbu uhlia v bani Turów, Európska komisia (EK) si ich môže "odpočítať" z eurofondov, ktoré prináležia Varšave.

S odvolaním sa na stanovisko EK o tom informovala vo štvrtok agentúra PAP.
Súdny dvor EÚ (CJEU) v pondelok uložil Poľsku povinnosť platiť Európskej komisii denné penále vo výške 500.000 eur za nerešpektovanie predbežného opatrenia o bezodkladnom pozastavení ťažby hnedého uhlia v bani Turów ležiacej neďaleko poľsko-českých hraníc.

Poľskí predstavitelia však uviedli, že krajina pokutu nezaplatí, pričom premiér Mateusz Morawiecki na utorkovej tlačovej konferencii označil rozhodnutie súdu za „radikálne agresívne“ a ohrozujúce zdravie a životy Poliakov. Zároveň ostro kritizoval súd aj Českú republiku ako sťažovateľa. Proti rozhodnutiu súdu plánuje vláda vo Varšave podniknúť právne kroky.

PRAHA, VARŠAVA/kc, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Poľsko

Dôležité udalosti