Zahraničné

František o smrti: „Zostávajú mi dva, možno tri roky života"

Pápež František
Zdroj: SITA

Hlava katolíckej cirkvi šokovala najnovším vyjadrením. Pápež nevylučuje, že sa časom možno vzdá úradu. Čo je za tým?

„Veľa premýšľam o mojich hriechoch, chybách... O tom, aby sa zo mňa nestal pyšný človek. Lebo viem, že to už nemusí trvať dlho," vyhlásil pápež po tom, čo sa vrátil z ciest v Južnej Kórei.

Prvýkrát verejne spomenul možnú smrť, pričom veriacich doslova šokoval. „Zostávajú mi možno dva, tri roky, kým pôjdem k Otcovi" prekvapil František slovami, ktoré zverejnil britský DailyMail. Podľa ďalšieho britského denníka Independent pápež tieto slová naozaj povedal, no myslel ich vraj žartom. Ale, buďme k sebe úprimní, dovolil by si pápež vtipkovať o smrti?!

František spomenul tiež možnosť, že úradu hlavy katolíckej cirkvi sa bude musieť vzdať. Zopakuje sa história? Príde katolícka cirkev o svojho „šéfa" podobným spôsobom, ako to bolo aj v prípade Benedikta XVI? „Je to o šľachetnosti," hovorí František. Vraj ak mu to zdravie nedovolí, odíde.

Pápež má obrovskú podporu veriacich, ale aj ľudí, ktorí vyznávajú iné vierovyznanie. Stal sa doslova miláčikom verejnosti pre svoje vyjadrenia aj skutky. Mnohí ho označujú za najaktívnejšieho a najvitálnejšieho pápeža v histórii.

Zdroj: SITA

Aj napriek tomu, že ešte ako tínedžer absolvoval náročnú operáciu, pri ktorej mu odstránili časť pľúc, František má energiu na rozdávanie. Minimálne tak pôsobí, hoci z Vatikánu prichádzajú neoverené informácie o jeho nalomenom zdravotnom stave.

„Je to naozaj veľký úspech, že pápež je stále tu a v takom veku" povedal William Schaffer, riaditeľ medicínskeho centra v americkom Tennessee na margo infekcie, ktorú prekonal, keď bol v tínedžerskom veku. „Čokoľvek vtedy lekári urobili, odviedli skvelú prácu," hovorí skúsený medik.

František priznáva, že trpí neurózou. „Na moje nervy musím ísť pekne a pomaly... A dopriať im maté," smeje sa pápež, pričom pravého Argentínčana v sebe nezaprie. Ako hovorí, na dovolenke bol naposledy s komunitou Jezuitov. Bolo to ešte v roku 1975.

Smrť dnes zasiahla Františkových troch príbuzných

Traja príbuzní pápeža Františka zahynuli dnes pri autonehode v strednej Argentíne, pričom jedna osoba sa nachádza v kritickom stave.

Tragédia postihla rodinu Františkovho 38-ročného synovca Emanuela Bergoglia, ktorý cestoval so svojou o dva roky mladšou manželkou Valeriou a ich dvoma maloletými synmi - dvojročným Josém a osemmesačným Antoniom.

Žena a obe deti zomreli ešte počas prevozu do nemocnice, muž je hospitalizovaný s ťažkými zraneniami v meste Villa María.

Incident sa stal na provinčnej hlavnej ceste medzi mestami Rosario de la Frontera a Córdoba, keď ich malé osobné auto vrazilo do zadnej časti nákladného vozidla. Rodina sa vracala z hlavného mesta Buenos Aires, kde strávila voľný víkend. Vodič nákladného vozidla neutrpel žiadne zranenia.

Emanuel Bergoglio je synom Františkovho brata. Vatikánsky hovorca Federico Lombardi uviedol, že "pápež bol informovaný o tejto tragickej udalosti a je hlboko zarmútený". Prostredníctvom hovorcu požiadal František "všetkých, ktorí s ním zdieľajú žiaľ, aby sa k nemu pripojili v modlitbách".


VATIKÁN / DailyMail.co.uk / K.Konkoľ

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.