Scholz: Konzervatívny blok CDU/CSU patrí do opozície

Olaf Scholz.
Zdroj: Wolfgang Kumm/dpa via AP

Söder ani Laschet si údajne nenárokujú zostavovať novú vládu.

Strany konzervatívneho bloku CDU/CSU by sa mali presunúť do opozície. Uviedol to v pondelok kandidát na nového spolkového kancelára Olaf Scholz, ktorého Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) v nedeľných parlamentných voľbách tesne zvíťazila nad úniou CDU/CSU.

"CDU a CSU nielenže stratili veľkú časť hlasov, ale v zásade im občania odkázali, že by už nemali byť vo vláde, ale že by mali ísť do opozície," povedal podľa agentúry AFP Olaf Scholz, ktorý je v súčasnosti spolkovým vicekancelárom i ministrom financií.

Nemeckí voliči svojimi hlasmi podľa neho naopak rozhodli o posilnení troch strán - SPD, Zelených a liberálov z FPD. Tým im dali jasný mandát na to, aby zostavili novú spolkovú vládu, domnieva sa Scholz.

Mohlo by vás zaujímať: Prvá reakcia na nemecké voľby bola od šéfa EP

Agentúra AP v tejto súvislosti uvádza, že jedinou inou možnosťou sformovania vlády je zopakovanie doterajšej tzv. veľkej koalície zloženej z únie CDU/CSU a SPD. Tentokrát by ale na čele takejto vlády neboli konzervatívci ale SPD. Scholz však naznačil, že takejto možnosti nie je naklonený.

Zdroj: TASR/AP

Po tesnej prehre únie CDU/CSU v nedeľňajších parlamentných voľbách v Nemecku si konzervatívci nemôžu uplatňovať naliehavý nárok na vytvorenie novej vlády, vyhlásil šéf bavorskej CSU Markus Söder. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na účastníkov pondelňajšieho zasadnutia vedenia strany.

Únia CDU/CSU skončila na druhom, a nie na prvom mieste, z čoho nevyplýva nárok na zostavovanie vlády – ale len ponuka na rokovania, uviedol Söder. Zdôraznil, že tieto prípadné rozhovory so Zelenými a Slobodnou demokratickou stranou (FDP) nebudú predstavovať "podlizovanie sa za každú cenu".

Podľa informácií denníka Die Welt aj samotný šéf CDU Armin Laschet vyvrátil na zasadnutí predsedníctva strany dojem, že by počas volebnej noci sformuloval "nárok na vládnutie" pre úniu. V nedeľu večer však vyhlásil: "Urobíme všetko, čo môžeme, aby sme vytvorili vládu na čele s úniou (CDU/CSU)."

Zdroj: TASR/AP

Politický analytik Manuel Müller z berlínskeho Inštitútu pre európsku politiku (IEP) povedal, že skutočnosť, že Laschet avizoval, že jeho strana nepôjde dobrovoľne do opozície, ale pokúsi sa zostaviť vládu, má i vnútropolitické dôvody. "Ak by CDU/CSU už teraz oznámila, že odchádza do opozície, musel by Armin Laschet zjavne odstúpiť z postu šéfa strany. Aby si udržal podporu CDU, musí sa preto usilovať – minimálne navonok – o vytvorenie koalície s FDP a Zelenými," priblížil.

Generálny tajomník CSU Markus Blume predtým pre rozhlas Bayerischer Rundfunk povedal, že "obyvateľstvo má veľké očakávania, že urobíme všetko pre to, aby aj v Nemecku bola občianska vláda".

Na zasadnutí CSU došlo podľa slov účastníkov rokovaní ku kritike CDU a kurzu strany. Nemecký europoslanec Manfred Weber spomenul údajne trpký výsledok únie a poznamenal, že ak by bol kandidátom únie na kancelára Söder, boli by dosiahli omnoho lepšie výsledky.

Zdroj: AP Photo/Michael Probst

Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) získala 25,7 percenta hlasov a za blok Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a jej bavorskej sesterskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) hlasovalo 24,1 percenta voličov, oznámil úrad spolkového volebného komisára v noci na pondelok po sčítaní hlasov zo všetkých 299 volebných obvodov.

Rozloženie síl v Spolkovom sneme sa po takýchto výsledkoch výrazne zmení a Nemecko tak podľa všetkého čakajú náročné koaličné rokovania, domnieva sa agentúra DPA. Spolková republika by po prvý raz od 50. rokov mohla mať vládu zloženú z troch strán.

Účasť na voľbách dosiahla 76,6 percenta, čo je na úrovni predošlých volieb z roku 2017 (76,2 percenta).

Tému spracovala reportérka Soňa Žideková.


BERLÍN/TASR, TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti