Láva zo sopky La Cumbre Vieja sa blíži k Atlantiku, hrozia toxické oblaky

Erupcia sopky La Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma.
Zdroj: TASR/AP

Môžu spôsobiť podráždenie pokožky, očí a dýchacích ciest.

Sopka La Cumbre Vieja, ktorá po minulotýždňovej erupcii prúdmi lávy zničila viac ako 500 budov a vyhnala z domovov viac ako 6 000 ľudí, v pondelok (27. 9.) prestala uvoľňovať veľké oblaky popola a roztavenej horniny. Podľa vedcov je však príliš skoro na vyhlásenie tejto fázy erupcie za skončenú. Informovala o tom agentúra AP.

Sopka na kanárskom ostrove La Palma "vstúpila do fázy nižšej aktivity," uviedol v pondelok vo svojom tvíte v Madride sídliaci Inštitút pre výskum Zeme (IGEO). "Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať v nasledujúcich hodinách," dodal.

Úrady na ostrove La Palma medzitým odporučili obyvateľom v štyroch lokalitách, aby zostali vo svojich domovoch a nevystavovali sa toxickým plynom. Tie by sa mohli uvoľňovať pri styku lávy dosahujúcej teplotu viac ako 1 000 stupňov s vodami Atlantického oceánu, ktorý má okolo 20 stupňov Celzia.

Súvisiaci obsah

Vedci tvrdia, že takýto tepelný šok má za následok uvoľnenie oblakov vodnej pary s obsahom kyseliny chlorovodíkovej a drobnými čiastočkami sopečného skla, ktoré môžu spôsobiť podráždenie pokožky, očí a dýchacích ciest.

Podľa niektorých odborníkov už sopka vychrlila do ovzdušia od 30-tisíc do 60-tisíc ton síry.

Momentálne delí prúd lávy od mora asi 800 metrov. Rýchlosť jej toku sa od nedele zvýšila v dôsledku toho, že láva stekala k morským útesom po strmom svahu.

Zdroj: TASR/AP

V utorok bude ostrov La Palma oficiálne vyhlásený za oblasť postihnutú prírodnou katastrofou. Týmto opatrením sa uvoľní prísun pomoci pre obyvateľov ostrova.

Svoje domovy muselo doteraz opustiť už viac ako 6 200 obyvateľov. Vďaka včasnej evakuácii sa však predišlo obetiam na životoch. Španielske úrady v nedeľu (26. 9.) povolili niektorým evakuovaným občanom vyzdvihnúť si zo svojich domov veci.

Láva podľa agentúry AP doteraz pokryla plochu s rozlohou viac ako 212 hektárov. Regionálne úrady evidujú rozsiahle škody na majetku, ktoré presahujú 400 miliónov eur.

Naposledy došlo k výbuchu sopky na ostrove La Palma pred 50 rokmi.


LA PALMA/TASR, AP

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kanárske ostrovy

Dôležité udalosti