Prvá reakcia na nemecké voľby bola od šéfa EP

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/DPA

Kremeľ počíta s kontinuitou v bilaterálnych vzťahoch.

Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli zablahoželal v pondelok Olafovi Scholzovi, kandidátovi na post spolkového kancelára za Sociálnodemokratickú stranu Nemecka (SPD), ako víťazovi volieb do nemeckého Spolkového snemu, ktoré sa skončili tesným výsledkom.

Sassoliho blahoželanie je prvou oficiálnou reakciou Európskej únie na výsledok volieb v Nemecku. "Blahoželáme Olafovi Scholzovi a strane SPD k víťazstvu!" napísal na sociálnej sieti Twitter Sassoli, ktorý je tiež členom frakcie socialistov a demokratov (S&D) v Európskom parlamente.

"Po tejto historickej kríze niet času nazvyš: Európa potrebuje v Berlíne silného a spoľahlivého partnera, aby pokračoval v našej spoločnej práci na sociálnom a ekologickom oživení," uviedol Sassoli v súvislosti pandémiou vyvolanou vo svete infekčným ochorením COVID-19.

Zdroj: TASR

Aj šéf našej diplomacie Ivan Korčok zablahoželal nemeckým sociálnym demokratom (SPD) a ich kandidátovi na post spolkového kancelára Olafovi Scholzovi k víťazstvu.

Zároveň podľa komunikačného odboru ministerstva zaželal všetkým politickým stranám, ktoré chcú "prevziať zodpovednosť" za vládu v Nemecku, aby sa im podarilo dosiahnuť dohodu. Zdôraznil, že je to nielen v záujme Nemecka, ale aj Európy a Slovenska, keďže Nemecko je jeho významným politickým a obchodným partnerom.

Mohlo by vás zaujímať: Konzervatívny blok CDU/CSU patrí do opozície, tvrdí Scholz

"Zrejme to nie je úplne posledná príležitosť, kedy takto poďakujem aj kancelárke Angele Merkelovej za spôsob, akým dokázala viesť rokovania o mnohých európskych krízach a problémoch, ktorých bolo za 16 rokov jej vlády naozaj veľa, ale aj za to, že sme spoločne s Nemeckom budovali strategické partnerstvo medzi našimi krajinami," dodal Korčok.

Kremeľ si želá kontinuitu vo vzťahoch s Nemeckom

Ruská federácia sleduje voľby v Nemecku s veľkým záujmom a počíta s kontinuitou v bilaterálnych vzťahoch. Novinárom to v pondelok oznámil hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Nemecko označil za významného obchodného, ekonomického a investičného partnera Ruskej federácie. Dodal, že Moskva má záujem na pokračovaní a ďalšom rozvoji rusko-nemeckých bilaterálnych vzťahov.  

Peskov priznal, že Rusko a Nemecko majú nezhody. Dodal však súčasne, že obe krajiny spája presvedčenie, že problémy je potrebné riešiť "iba prostredníctvom dialógu".

Na margo formovania novej vlády hovorca Kremľa uviedol, že proces vytvárania koalície v Nemecku "bude dlhý a komplikovaný" a Rusko ho bude sledovať.

Zdroj: TASR/AP/ John Thys

Nemecko - najväčšia ekonomika v EÚ a jej najľudnatejšia krajina - je pilierom EÚ s obrovským vplyvom na jeho procesy, inštitúcie a rozhodnutia, konštatovala agentúra AFP, ktorá pripomenula, že Nemecko je aj vlasťou Európskej komisie (EK) Ursuly von der Leyenovej.

Tá svojho času pôsobila ako ministerka obrany pod vedením odchádzajúcej kancelárky Angely Merkelovej, ktorej konzervatívny blok CDU-CSU v nedeľných voľbách dosiahol najhorší volebný výsledok vo svojej histórii. "K výsledkom volieb v Nemecku nemáme žiadny komentár," povedala novinárom hovorkyňa EK Dana Spinantová.

Poznamenala, že EK síce obvykle blahoželá politikom, ktorí vo voľbách získali úrad; nekomentuje však volebný výsledok, ktorý ešte nevyústil do formovania vlády.
Podporu Scholzovi vo svojom vyhlásení vyjadrila aj líderka skupiny socialistov a demokratov v europarlamente Iratxe Garcíová.

"Je to veľmi dobrá správa pre Európsku úniu, pretože (Scholz) môže priniesť nový impulz pre reformy, ktoré potrebujeme, aby sme sa prispôsobili digitálnemu veku a reagovali na nové globálne výzvy tým, že ľudia budú na prvom mieste," povedala.

Európska ľudová strana - najväčšie politické zoskupenie v Európskom parlamente, kam patria aj poslanci z tábora Merkelovej - zatiaľ k výsledkom volieb v Nemecku vyjadrenie neposkytla, pripomína AFP.

Výsledky volieb

Víťazná SPD v nedeľných voľbách do Spolkového snemu získala 25,7 percenta hlasov, zatiaľ čo za blok Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a jej sesterskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) z Bavorska hlasovalo 24,1 percenta voličov.

Tretí sú Zelení, pre ktorých je zisk 14,8 percenta hlasov najlepším výsledkom v ich dejinách, aj keď zaostali za predvolebnými očakávaniami. Polepšili si aj liberáli z FDP, ktorí dostali 11,5 percenta hlasov. Obe strany už signalizovali ochotu vstúpiť do trojstrannej koalície s SPD alebo CDU/CSU, ktoré si taktiež neželajú pokračovanie doterajšej veľkej koalície.

Tému spracovala reportérka Soňa Žideková.

BRUSEL/TASR, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti