Thunbergová na klimatickej konferencii: Bla, bla, bla. Naše nádeje sa utopili v prázdnych slovách

Greta Thunbergová reční na konferencii Youth4Climate.
Zdroj: TASR/AP/Luca Bruno

Švédska klimatická aktivistka obvinila lídrov krajín, že desaťročia ignorujú boj proti klimatickým zmenám.

V talianskom Miláne sa v utorok pod záštitou OSN začala trojdňová konferencia Youth4Climate, na ktorej sa zúčastňuje celkovo 400 mladých aktivistov zo 197 krajín sveta. Na úvod podujatia vystúpila švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová, ktorá obvinila svetových lídrov z toho, že tri desaťročia nerobili nič v boji proti klimatickým zmenám. Informovala o tom agentúra AFP.

„Všetko, čo počujeme od našich takzvaných lídrov, sú len slová. Slová, ktoré znejú skvele, ale zatiaľ neviedli k ničomu. Naše nádeje a sny sa utopili v ich prázdnych vyjadreniach a sľuboch,“ vyhlásila Thunbergová.

Mládežnícki aktivisti plánujú predložiť spoločné vyhlásenie na trojdňovej ministerskej schôdzi nazvanej Pre-COP, ktorá sa začína v Miláne 30. septembra. Obe podujatia majú podľa organizátorov slúžiť ako predvoj ku klimatickej konferencii COP26 pod záštitou Organizácie Spojených národov, ktorá sa uskutoční 1. až 12. novembra v Glasgowe. Na podujatie majú pricestovať desiatky predstaviteľov krajín z celého sveta.


AFP považuje COP26 za „životne dôležitý summit“ pre zachovanie životaschopnosti parížskej klimatickej dohody z roku 2015, v ktorej sa krajiny zaviazali podniknúť kroky s cieľom zabrániť stúpaniu globálnej teploty. Predseda COP26 Alok Sharma v utorok vyhlásil, že „je načase, aby vyspelé krajiny splnili svoj peňažný prísľub s cieľom podporiť rozvojové krajiny v boji proti klimatickým zmenám“.

Británia, ktorá novembrové podujatie v Glasgowe zastrešuje, tvrdí, že jej cieľom bude, aby sa medzinárodné spoločenstvo dohodlo na postupom konci využívania uhoľnej energie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Greta Thunbergová

Dôležité udalosti