Poplach na ostrove La Palma: Láva zo sopky už steká do mora, čo spôsobuje toxické výpary

Láva na ostrove La Palma vstúpila do mora
Láva na ostrove La Palma vstúpila do mora Zdroj: TASR/AP

Úrady varovali obyvateľov, aby nevychádzali zo svojich domovov.

Prúd lávy vytekajúcej zo sopky La Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma už začal vtekať do vôd Atlantického oceánu, čo u vulkanológov vyvoláva obavy z možného uvoľňovania toxických plynov.

Regionálna vláda tohto španielskeho súostrovia vyhlásila zákaz vstupu v okruhu dvoch námorných míľ od miesta, kde láva vstúpila do Atlantiku, a už v pondelok požiadala obyvateľov v okolí obce Tazacorte, aby nevychádzali zo svojich domovov.

V mieste, kde láva steká do mora je vidieť stúpajúci dym. Odborníci sa obávajú, že to môže vyvolať aj explózie a časť pobrežia by sa mohla zrútiť, píše BBC.

Keď magma vstúpi do mora, dôjde k reakcii, ktorá spôsobí únik výparov, ktoré môžu byť toxické. „Vdýchnutie alebo kontakt s kyslými plynmi a kvapalinami môže dráždiť pokožku, oči a dýchacie cesty a spôsobiť problémy s dýchaním, najmä u ľudí s už existujúcimi ochoreniami dýchacích ciest," varoval Miguel Ángel Morcuende, technický riaditeľ úradu pre núdzové plánovanie v prípade sopečnej činnosti (Pevolca).

Zdroj: TASR/AP

Ostrov La Palma bol pre dôsledky erupcie sopky vyhlásený za oblasť postihnutú prírodnou katastrofou. Roztavená hornina doposiaľ popálila viac ako 258 hektárov povrchu ostrova a zničila 589 nehnuteľností, vyplýva z pozorovaní programu EÚ na pozorovanie Zeme známeho ako Copernicus.

Španielska vláda v utorok uvoľnila 10,5 milióna eur na pomoc obetiam erupcie, najmä na kúpu domov či bytov pre tých, ktorých domy boli pohltené lávou. Päť miliónov eur z tejto sumy je určených na nákup domov a zvyšok na zaobstaranie nábytku a nevyhnutných domácich potrieb.

Erupcia sopky La Cumbre Vieja si vyžiadala evakuáciu viac ako 6000 ľudí z ich domovov, zatiaľ však neboli zaznamenané obete ani zranení.

Ostrov La Palma žije predovšetkým z pestovania banánov a z turistického ruchu.


MADRID/TASR/tvnoviny

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Láva

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.