V Európe potvrdili výskyt nebezpečného hmyzu. Môže preniknúť aj na Slovensko

Ilustračná snímka - komár tigrovaný
Ilustračná snímka - komár tigrovaný Zdroj: Shutterstock.com

Objavili ho v západnom Nemecku v spolkovej krajine Hesensko.

Ázijské tigrie moskyty (alebo komár tigrovaný- Aedes albopictus) pochádzajú z juhovýchodnej Ázie a prenášajú na človeka nebezpečné choroby. Tieto komáre sa pred pár rokmi začali objavovať v Európe a najnovšie ich výskyt potvrdilo aj Nemecko.

Komáre sa najskôr usadili v južnejších európskych krajinách ako Francúzsko alebo Taliansko. V dôsledku otepľovania začali prenikať aj na severnejšie územia a objavili ho aj v západnom Nemecku v spolkovej krajine Hesenko, píše imeteo.sk.

Ako informoval nemecký portál fnp.de, niektoré exempláre tohto druhu našli v mestách Flörsheim, Hirschhorne ale aj vo Frankfurte či v meste Oestrich-Winkel. Odborníci ale ubezpečujú širokú verejnosť, že nie je dôvod na paniku. Riziko prenosu vážnych chorôb ako sú malária, horúčka dengue alebo vírus Zika je nízke.

Na prenos nebezpečnej, často smrteľnej choroby, sa patogén musí v komárovi rozmnožiť potom, ako ho „prehltol" od infikovanej osoby. To si vyžaduje zvyčajne dlhšiu dobu a veľmi vysoké teploty. Štúdie ukazujú, že tigrí komár môže prenášať vírus Zika, ak v období minimálne 14 dní je teplota vonkajšieho prostredia aspoň 27 stupňov Celzia.

Tigrieho komára hlásili už vo viacerých krajinách v Európe. Napríklad v roku 2012 ho zachytili aj v Českej republike na Morave neďaleko Mikulova.

Odborníci predpokladajú, že čím budú zimy miernejšie v dôsledku globálneho otepľovania, tým sa výskyt tohto nebezpečného hmyzu môže viac presúvať do centrálnejších častí Európy, vrátane Slovenska.

BERLÍN/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti