Krvavé nepokoje vo väznici v Ekvádore: Niektoré z obetí mali odťaté hlavy

Väznica v Ekvádore
Väznica v Ekvádore Zdroj: TASR/AP

Polícia už prevzala kontrolu nad väznicou.

Ekvádorská polícia prevzala vo štvrtok kontrolu nad väznicou v ekvádorskom meste Guayaquil, kde si nepokoje medzi ozbrojenými znepriatelenými drogovými gangmi predtým vyžiadali najmenej 118 obetí. Informuje o tom agentúra AFP.

Niektoré z obetí mali odťaté hlavy. Ďalších 86 väzňov utrpelo zranenia, pričom stav šiestich z nich je kritický, uviedli príslušné ekvádorské úrady.

Ide o jednu z najhorších väzenských bitiek v moderných dejinách Južnej Ameriky. Nepokoje vypukli už v utorok vo väzenskom komplexe v najväčšom ekvádorskom meste Guayaquil medzi väzňami, o ktorých sa predpokladá, že mali väzby na mexické drogové gangy, najmä na kartely Sinaloa a Jalisco.

Polícia vo štvrtok v neskoro večer oznámila, že väzni už nemajú kontrolu nad väzenskými blokmi, sú späť vo svojich celách a všetko je pokojné.

Zdroj: TASR/AP

Na rozsiahlej bezpečnostnej operácii sa podieľalo zhruba 900 policajtov a príslušníkov taktických jednotiek.

Miestne médiá uviedli, že nepokoje vypukli po tom, čo väzni z jedného kartelu oslavovali narodeniny jedného zo svojich vodcov a chválili sa, že ovládajú väznicu, čo vyvolalo hnev ostatných znepriatelených skupín v zariadení.

Nepokoje vo väzniciach si v Ekvádore tento rok vyžiadali ž viac než 230 životov, kým podľa úradu ekvádorského ombudsmana pre ľudské práva v roku 2020 zahynulo vo väzení 103 ľudí.

Ekvádor má celkovo 65 väzenských zariadení s kapacitou približne 30 000 osôb. Vo väzniciach je však v súčasnosti umiestnených 39 000 trestancov a väzenský systém je poznačený korupciou, nedostatkom dozorcov a násilím.


QUITO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ekvádor

Dôležité udalosti