Sopka na ostrove La Palma neutícha. Vytvorila sa nová trhlina a láva steká inou cestou

Láva zo sopky na ostrove La Palma steká do mora
Láva zo sopky na ostrove La Palma steká do mora Zdroj: TASR/AP

Vznik novej trhliny sprevádzala aj seizmická aktivita.

Na sopke La Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma sa vytvorila nová trhlina, z ktorej vyteká láva. Po svahu steká inou cestou ako láva z predošlých trhlín. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters, s tým, že takýto vývoj situácie obyvateľov ostrova donútil, aby si na tváre nasadili rúška a okuliare a chránili sa tak pred sopečným popolom.

Sopka La Cumbre Vieja sa rozprestiera na južnom hrebeni ostrova La Palma, kde žije asi 85 000 obyvateľov. K jej erupcii došlo 19. septembra. Sopka vychrlila sopečný popol a lávu, ktorá po svahu pomaly stekala k pobrežiu a následne, začiatkom tohto týždňa, začala vtekať aj do vôd Atlantického oceánu.

Príbeh o „zázračnom dome“, ktorý odolal láve na ostrove La Palma, nemá šťastný koniec

Od výbuchu zo zmieneného dňa sa na vulkáne vytvorilo viacero trhlín. Najnovšia trhlina vznikla vo štvrtok večer približne 400 metrov severne od miesta, kde došlo 19. septembra k najväčšej erupcii. Vulkanologický inštitút Kanárskych ostrovov ju označil za nové ohnisko erupcie.

Vznik novej trhliny sprevádzala aj seizmická aktivita. V oblasti zaznamenali osem nových zemetrasení, z ktorých najsilnejšie malo magnitúdu 3,5.

Zdroj: TASR/AP

MADRID/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Láva

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.