V katolíckej cirkvi vo Francúzsku odhalili 3-tisíc osôb zneužívajúcich deti

Ilustračná foto.
Zdroj: shutterstock.com / Calamity Jane

Dve tretiny z nich pritom tvorili kňazi.

Nezávislá komisia vyšetrujúca sexuálne zneužívanie v rámci rímskokatolíckej cirkvi vo Francúzsku je presvedčená, že v radoch cirkvi pracovalo za posledných 70 rokov 3000 osôb, ktoré sa dopustili zneužívania detí. Dve tretiny z nich pritom tvorili kňazi, uviedol predseda komisie Jean-Marc Sauvé v rozhovore zverejnenom v nedeľníku Le Journal du Dimanche.

Kompletné zistenia komisie majú byť po 2,5-ročnom prešetrovaní prípadov zneužívania zverejnené v utorok, približuje agentúra AP. „Ich počet sme vyhodnotili na 3000 z 11.500 kňazov a cirkevných predstaviteľov od 50. rokov 20. storočia. Dve tretiny z nich predstavujú diecézni kňazi,“ uviedol Sauvé. Počet samotných obetí pohlavného zneužívania však nespresnil. Potvrdil však, že vypracovaná správa obsahuje nové odhadované čísla.

Doplnil tiež, že 22 prípadov súvisiacich s údajnými zločinmi, ktoré je stále možné stíhať, bolo postúpených prokuratúre. Vyše štyri desiatky prípadov možných trestných činov, ktoré sú už príliš staré na začatie stíhania, však zahŕňa podozrivých, čo sú ešte nažive, a boli posunuté cirkevným predstaviteľom.

„V čase od 50. rokov až po 70. roky 20. storočia bola cirkev k obetiam celkom ľahostajná - (obete akoby proste) neexistovali a utrpenie spôsobené deťom sa ignorovalo,“ citovali Sauvého noviny Le Journal du Dimanche. Predseda komisie však zdôraznil, že "obdobia, ktoré nasledovali, boli iné". „Naším cieľom je priniesť konkrétnu diagnózu všetkých prípadov zneužívania, identifikovať jeho príčiny a vyvodiť všetky dôsledky,“ prisľúbil.

PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.