Pandora papers odkryli podvodné obchody boháčov. Nechýbajú ani Shakira či Claudia Schiffer

Pandora papers
Pandora papers Zdroj: Profimedia

Vysvetľovať teraz musí aj český premiér Andrej Babiš tesne pred voľbami.

Skryté milióny boháčov. Na verejnosť prenikli dokumenty, ktoré odhalili tajné bohatstvo mocných ľudí.

Pandora papers odkryli podozrivé obchody viac ako 100 miliardárov, 30 svetových lídrov a 300 verejných činiteľov. Medzi nimi je aj Andrej Babiš.

Kauza obrovských rozmerov zastihla českého premiéra v tej najnevhodnejšej chvíli. Iba štyri dni pred voľbami musí vysvetľovať, ako kúpil na Francúzskej riviére 16 nehnuteľností spolu za 15 miliónov eur. Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov tento obchod prirovnáva k praniu špinavých peňazí.

Škandál spôsobil únik takmer 12 miliónov dokumentov od spoločností z daňových rajov. Podľa nich údajne Andrej Babiš urobil podozrivý prevod medzi dvoma svojimi spoločnosťami, aby sa tak vo finále dostal k majetku, ktorým sa ešte pred rokmi aj sám chválil na sociálnych sieťach. Teraz sa však už k luxusným vilám nepriznáva.


Rodák zo Slovenska poprel akékoľvek nezákonné konanie. Je to vraj len pokus o jeho očiernenie tesne pred víkendovými voľbami.

Kauzu Andreja Babiša už riešia aj svetové médiá. Podľa investigatívnych novinárov mu hrozí stíhanie nielen v Česku, ale aj vo Francúzsku či v Spojených štátoch amerických. Diskutabilný je aj zákrok premiérovej ochranky voči novinárovi z britskej BBC.

Okrem Andrej Babiša Pandora papers spomínajú aj Tonyho Blaira, Vladimíra Putina či jordánskeho kráľa Abdalláha, zo šoubiznisu Shakiru, Eltona Johna či Claudiu Schiffer.

BRATISLAVA/TV markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pandora papers

Dôležité udalosti