Pedofili v radoch francúzskej katolíckej cirkvi sexuálne zneužili vyše 216-tisíc detí

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/ambrosinio

Vyplýva to zo správy nezávislej komisie, ktorú zriadila v roku 2018 francúzska katolícka cirkev v reakcii na množstvo škandálov.

Vo Francúzsku zaznamenali v rokoch 1950 - 2020 približne 216 000 prípadov pohlavného zneužívania maloletých predstaviteľmi katolíckej cirkvi. V utorok to oznámila nezávislá komisia vyšetrujúca zneužívanie detí v rámci rímskokatolíckej cirkvi vo Francúzsku.

Ako informovala agentúra AFP, prelomovú správu komisia zverejnila po 2,5-ročnom vyšetrovaní.

Ak sa k obetiam zneužívania za sedem desaťročí započítajú aj obete činov, ktorých sa dopustili laickí členovia cirkvi, ako sú učitelia v katolíckych školách, ich počet sa zvýši na 330.000.

„Katolícka cirkev prejavovala až do roku 2000 hlbokú a dokonca krutú ľahostajnosť voči obetiam," uviedol predseda komisie Jean-Marc Sauvé na tlačovej konferencii.


Sauvé vyzval cirkev, aby obete týchto činov finančne odškodnila, aj keď väčšinu prípadov súvisiacich s údajnými zločinmi už nie je možné stíhať.

V správe komisie, ktorá má takmer 2500 strán, sa uvádza, že „veľkú väčšinu" obetí tvorili chlapci zo širokej škály sociálnych pomerov.

„Katolícka cirkev je po rodine a okruhu priateľov prostredím, v ktorom je najviac rozšírené sexuálne násilie," uvádza sa v správe.

Sauvé v rozhovore zverejnenom v nedeľníku Le Journal du Dimanche predtým uviedol, že v radoch cirkvi pracovalo za posledných 70 rokov 3000 osôb, ktoré sa dopustili zneužívania detí. Dve tretiny z nich pritom tvorili kňazi.

Pápeža správa hlboko zarmútila

Pápež František vyjadril v utorok hlboký zármutok nad utrpením obetí pohlavného zneužívania, ktorého sa v priebehu desaťročí dopúšťali katolícki duchovní vo Francúzsku. Reagoval tak na správu francúzskej nezávislej komisie, ktorá odhalila tisíce takýchto prípadov zneužívania maloletých. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na hovorcu Vatikánu.

Pápež podľa slov hovorcu Mattea Bruniho na zverejnené "desivé" zistenia reagoval "s bolesťou". "Jeho myšlienky sa ako k prvým obracajú k obetiam - s hlbokým zármutkom nad ich zraneniami a s vďakou za ich odvahu prehovoriť," uviedol Bruni vo vyhlásení.

Dodal, že pápež myslí i „na cirkev vo Francúzsku, ktorá môže po uvedomení si tejto desivej reality nastúpiť na cestu k vykúpeniu“. Pápež sa preto modlí za všetkých veriacich vo Francúzsku a predovšetkým za obete zneužívania, aby im Boh poskytol úľavu a útechu a spolu „so spravodlivosťou i zázrak zahojenia (rán)“.

Vo Francúzsku zaznamenali v rokoch 1950 - 2020 približne 216.000 prípadov pohlavného zneužívania maloletých príslušníkmi katolíckeho duchovenstva. Veľkú väčšinu obetí tvorili chlapci. Ak sa k obetiam zneužívania za sedem desaťročí započítajú aj obete činov, ktorých sa dopustili laickí členovia cirkvi, ako sú učitelia v katolíckych školách, ich počet sa zvýši až na 330.000, vyplýva zo zistení nezávislej komisie.

PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sexuálne zneužívanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.