Afroameričana popravili napriek výzvam z Vatikánu

Afroameričan Ernest Lee Johnson.
Zdroj: TASR/the Missouri Department of Corrections via AP

Jeho obhajcovia tvrdili, že je mentálne postihnutý.

Napriek prosbám o milosť zo strany Vatikánu v utorok v americkom štáte Missouri popravili 61-ročného Afroameričana, o ktorom jeho obhajcovia tvrdili, že je mentálne postihnutý.
Ernest Lee Johnson bol popravený smrtiacou injekciou za vraždy troch zamestnancov obchodu so zmiešaným tovarom, ku ktorej došlo v roku 1994 v Columbii v štáte Missouri.
Republikánsky guvernér štátu Missouri Mike Parson v pondelok odmietol výzvy na zastavenie popravy, ktorá sa odohrala v meste Bonne Terre.

Johnsonovi právnici sa opakovane snažili zablokovať jeho popravu s odôvodnením, že je mentálne postihnutý, pričom argumentovali, že jeho poprava by bola v rozpore s ôsmym dodatkom ústavy, ktorý zakazuje kruté a neobvyklé tresty. Aj vatikánsky vyslanec v USA Christophe Pierre zaslal minulý týždeň guvernérovi list v mene pápeža Františka, v ktorom ho vyzýva, aby popravu zastavil.

Dvaja demokratickí členovia Snemovne reprezentantov z Missouri, Cori Bushová a Emanuel Cleaver, tiež žiadali o milosť pre Johnsona a upozornili, že jeho poprava "by bola závažným aktom nespravodlivosti". „Zabíjanie tých, ktorí nemajú intelektuálne schopnosti na to, aby prispôsobili svoje správanie zákonu, je morálne a právne nezodpovedné,“ uviedli vo vyhlásení.

„Toto nebola spravodlivosť. Bola to krutosť,“ tvítoval Bush po potvrdení popravy a vyzval na zrušenie trestu smrti. Johnsona odsúdili za zabitie troch zamestnancov obchodu so zmiešaným tovarom - Mary Bratcherovej, Mabel Scruggsovej a Freda Jonesa - pri vykrádaní obchodu, ktorým chcel získať peniaze na nákup drog, dodala AFP.

WASHINGTON/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti