Spoznali sme laureátov tohtoročnej Nobelovej ceny za chémiu

Na archívnej snímke zlatá medaila Nobelovej ceny.
Zdroj: TASR

Oznámil to v stredu výbor švédskej Kráľovskej akadémie vied.

Nobelovu cenu za chémiu za rok 2021 získali vedci Benjamin List a David W.C. MacMillan za „vývoj asymetrickej organokatalýzy“. Oznámil to v stredu výbor švédskej Kráľovskej akadémie vied.

Ako uviedol výbor, Nemec List a Američan MacMillan vyvinuli spôsob, ako vytvárať molekuly prostredníctvom organickej katalýzy. „Malo to veľký vplyv na farmaceutický výskum a zelenšiu chémiu,“ komentoval výbor.

Katalyzátory napríklad transformujú škodliviny z výfukových plynov na neškodné molekuly. Podobne fungujú aj živé organizmy, pre ktoré plnia úlohu katalyzátorov enzýmy.

Vedci sa dlho nazdávali, že existujú iba dva druhy dostupných katalyzátorov: kovy a enzýmy. List a MacMillan ešte v roku 2000 nezávisle od seba vytvorili tretí typ katalýzy - asymetrickej organokatalýzy, teda katalýzy prostredníctvom tvorby organických molekúl.

„Táto koncepcia je rovnako jednoduchá ako geniálna, a to až tak, že mnohí sa čudujú, že sme na to neprišli skôr,“ povedal šéf výboru pre chémiu Kráľovskej akadémie vied Johan qvist.

Organické katalyzátory fungujú na princípe stabilnej štruktúry atómov uhlíka, na ktoré sa potom naviažu aktívnejšie chemické látky, často obsahujúce kyslík, dusík, síru či fosfor.

Znamená to, že takéto katalyzátory sú lacné a zároveň prijateľné pre životné prostredie.
Organokatalýza zaznamenala od roku 2000 prudký rozvoj.

List a MacMillan odvtedy dokázali, že táto chemická reakcia sa dá používať na rôzne účely - napríklad aj na výrobu nových liečiv či molekúl na zachytávanie svetla v solárnych článkoch.


ŠTOKHOLM/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nobelova cena

Dôležité udalosti

ONLINE: Štáty G7 chystajú sankcie zamerané na ruský zbrojársky priemysel. V hre je aj cenový strop pre ropu ON-LINE
  • USA podľa Bieleho domu s ďalšími štátmi G7 chystajú ďalšie protiruské sankcie, ktoré postihnú zbrojársky priemysel. Zvažuje sa aj cenový strop pre ruskú ropu.

  • Rusko zakázalo vstup do krajiny 43 Kanaďanom. taktiež na nich uvalilo sankcie

  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal lídrov skupiny G7 o protivzdušné obranné systémy,…