Zahraničné

Kresby 4-ročných detí hovoria veľa o inteligencii

Detská kresba (Ilustračná snímka)
Zdroj: Archív TVNOVINY.sk

Psychológovia rozanalyzovali takmer 15-tisíc kresieb a IQ testov. Prečítajte si, aký je medzi nimi súvis. Výsledky vás možno prekvapia.

Máte doma na stenách detské čarbanice? Pozrite sa na ne lepšie. Kresby o vašom dieťati prezradia viac, ako by ste čakali. Umelecké cítenie v ranom veku človeka je ukazovateľom výšky IQ a vyzretosti, píše DailyMail.co.uk odvolávajúc sa na zistenia vedcov.

Deti, ktoré v štyroch rokoch dokážu urobiť nákres ľudského tela so všetkým, čo k nemu patrí, budú ako tínedžeri mimoriadne vyspelí. Psychológovia z King´s College v Londýne rozanalyzovali viac ako 15-tisíc kresieb.

Schopnosť kresliť je ukazovateľom vyššieho IQ

Úlohou štvorročných detí bolo nakresliť postavu dieťaťa. Odborníci si všímali hlavne to, či je obrázok komplexný a či obsahuje hlavu, nos, uši, vlasy a ruky. Proporčne dokonalý byť nemusel. Tie deti, ktoré postavičke dokreslili aj oblečenie, vyšli v hodnotení najlepšie.

Po tom, čo dokreslili, mali za úlohu urobiť inteligenčný test. Situácia sa zopakovala o desať rokov neskôr, keď mali zverenci 14 rokov.

Výsledky ukázali, že malé deti, ktoré vedia pekne kresliť, zvládnu inteligenčné testy oveľa lepšie ako ich rovesníci, ktorí nekreslia vôbec, alebo kresliť nedokážu. Vedci zistili aj ďalšiu zaujímavú skutočnosť.

Nevie kresliť? Nezúfajte!

Talent na kreslenie majú skôr jednovaječné dvojičky. Ich diela sú prepracovanejšie a vkusnejšie ako tie, ktoré nakreslili dvojvaječní súrodenci. „Kľúčový vek sú štyri roky," tvrdí doktorka Ardenová z Inštitútu psychiatrie v Londýne. „Schopnosť kresliť je ukazovateľom vyššieho IQ," dodáva.

„Kresby sú odrazom toho, čo si myslíme. Nakresliť postavy vie výlučne iba človek," hovorí odborníčka, ktorá chce zároveň upokojiť rodičov. Tvrdí, že ak dieťa nerado kreslí, alebo nevie kresliť, ešte nič nie je stratené.

Inteligenciu človeka ovplyvňuje nespočetne veľa faktorov. Je to aj genetika a prostredie, v ktorom človek rastie. „Schopnosť kresliť či maľovať nie je priamoúmerná s výškou IQ. Sú iba prepojené," hovorí Ardenová.

A na záver jedno odporúčanie od psychológov. Dovoľte dieťaťu kresliť. Vyzvite ho, aby vám niečo nakreslilo, hoci to bežne nerobí. Raz to určite ocení a vy takisto. Z vášho syna či dcéry určite vyrastie vnímavejší a chápavejší človek.

LONDÝN / DailyMail.co.uk / K.Konkoľ

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.