Korupčná kauza v Rakúsku: Raziu vykonali v sídle kancelára Sebastiana Kurza

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz Zdroj: TV Markíza

Ten všetky obvinenia odmieta.

Rakúskom otriasa korupčná kauza. Stopy vedú k politickým špičkám. Raziu vykonali v sídle kancelára Sebastiana Kurza. Padli aj závažné obvinenia.

Protikorupčné komando so stostranovým súdnym príkazom v rukách v stredu (6. 10.) vtrhlo do budovy rezortu financií, spolkového úradu či sídla ľudovcov kancelára Kurza. Navštívili aj jeho poradcov a hovorcu, niektorým prehľadali byty.

Sebastian Kurz, ďalších deväť jeho blízkych spolupracovníkov a tri organizácie sú podozrivé zo sprenevery, úplatkárstva a korupcie. Kauza sa týka ešte roku 2016, keď sa Kurz ako vtedajší šéf diplomacie snažil dostať na kancelársku stoličku. Prokuratúra má vážne podozrenia, že on a jeho kolegovia si objednali zmanipulované prieskumy verejnej mienky a platili za pozitívnu inzerciu v tlači. Oni to však odmietajú.


Kancelár sa ku kauze vyjadril vo večernej relácii stanice ORF. „Všetky výčitky sú namierené proti pracovníkom ministerstva financií. Zmanipulované prieskumy v prospech mňa a mojej strany sú scestné, desiatky iných prieskumov v tom období vykazovali podobné hodnoty,“ povedal.

Tvrdil, že neexistujú dôkazy, ktoré by ho usvedčili a svoju zodpovednosť odmieta. Dodal, že na poste kancelára zostane, aj keď opozícia žiada jeho odchod.

Kauzy okolo Sebastiana Kurza sa zbiehajú už dlhšie. Najskôr ho ovplyvnil prípad Ibiza, v ktorom odsúdili bývalého vicekancelára Heinza Christiana Stracheho za úplatkárstvo. V máji tohto roku Kurza začali vyšetrovať pre krivú výpoveď ohľadom štátnej holdingovej spoločnosti ÖBAG, ktorá údajne mala na mieru ušité výberové konanie. Jej šéf, Thomas Schmid, podľa všetkého podľa správ získaných políciou za nomináciu poďakoval práve Sebastianovi Kurzovi. Politik to všetko popiera.

VIEDEŇ/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sebastian Kurz

Dôležité udalosti