Silné zemetrasenie v Tokiu si vyžiadalo najmenej 17 zranených. Ľudí zastihlo neskoro večer

Zemetrasenie v Tokiu
Zemetrasenie v Tokiu Zdroj: TASR/AP

Ľudia na viacerých miestach japonského hlavného mesta uviazli vo výťahoch.

Prinajmenšom 17 ľudí utrpelo zranenia pri silnom zemetrasení, ktoré zasiahlo vo štvrtok neskoro večer miestneho času oblasť japonskej metropoly Tokio a jej okolia. Jeden zo zranených je vo vážnom stave.

Otrasy si vyžiadali aj dočasné pozastavenie vlakovej dopravy i metra. Podľa úradov však zemetrasenie nespôsobilo väčšie materiálne škody ani riziko vzniku vĺn cunami, informuje agentúra AP.

Epicentrum zemetrasenia, ktoré nastalo o 22.41 h tamojšieho času (15.41 SELČ) v hĺbke 80 kilometrov, sa podľa Japonského meteorologického ústavu (JMA) nachádzalo v prefektúre Čiba východne od Tokia. Zemetrasenie malo podľa americkej geologickej služby (USGS) magnitúdu 5,9. Úrady v súvislosti s otrasmi nezaznamenali v jadrových zariadeniach v oblasti nijaké odchýlky od normálnych hodnôt.

Podrobnosti o všetkých zranených nie sú známe. Dve ženy si však podľa polície v prefektúre Čiba vyvrtli členky, keď pri otrasoch spadli. Verejnoprávna televízia NHK zase informovala o prímestskom vlaku, ktorý sa v dôsledku núdzového zastavenia čiastočne vykoľajil, čo zapríčinilo pád a ľahké zranenia troch cestujúcich. Viacero ďalších osôb sa zranilo vo vedľajšej prefektúre Kanagawa.

Prevádzkovateľ elektrickej siete TEPCO informoval, že v centre Tokia sa bez elektrického prúdu dočasne ocitlo približne 250 domov. Dočasne bola pozastavená premávka rýchlovlakov šinkansen do Tokia, rovnako ako metro a okružná železničná linka premávajúca cez centrum hlavného mesta. Po bezpečnostných kontrolách sa však ich premávky obnovili.

Ľudia na viacerých miestach japonského hlavného mesta uviazli vo výťahoch, ktoré sa pri otrasoch automaticky zastavili. Vo viacerých častiach metropoly boli poškodené aj podzemné vodovodné potrubia. Nový japonský premiér Fumio Kišida na Twitteri vyzval ľudí, aby sledovali správy a dávali si na seba pozor. Uviedol tiež, že zemetrasenie bolo najsilnejším, aké Tokio zažilo od marca 2011.


TOKIO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.