Andrej Babiš označil výsledok ANO za skvelý, s prezidentom Zemanom sa stretne ako prvý

Andrej Babiš po voľbách.
Andrej Babiš po voľbách. Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

Lídri ČSSD a komunistov odstupujú.

Český premiér Andrej Babiš v sobotu večer označil volebný výsledok svojho hnutia ANO, ktoré skončilo druhé za opozičnou koalíciou SPOLU, za skvelý po "špinavej kampani" voči nemu. ANO podľa jeho slov po prieskumoch nečakalo takýto výsledok, no ani to, že napokon prehraje.

Babiš na tlačovej konferencii gratuloval lídrovi SPOLU Petrovi Fialovi k víťazstvu. Zdôraznil súčasne, že ANO bude stranou s najvyšším počtom poslancov, pričom koalície označil za podvod voči voličom.

Babiš doplnil, že ANO išlo do volieb s maximálnym nasadením, proti nemu však stálo päť strán - z koalícií SPOLU a Piráti a Starostovia -, ktoré mali podľa neho jediný program: "Odstrániť Babiša."

„Rôzne vymyslené kauzy opakovane zdôrazňovali. Hlavne pandémiu, konflikt záujmov, teraz Francúzsko, k tomu môjho syna," vymenoval. „Keby si to s nami rozdali samostatne, tak by sme vyhrali. Proti nám boli aj vybrané médiá," vyhlásil.

„Uvidíme, ako sa prezident (Miloš) Zeman rozhodne, či ma poverí alebo nepoverí zostavením vlády," povedal Babiš s tým, že nedeľné stretnutie s prezidentom sa týka niečoho iného. Debata o poverení zostavenia vlády by mali začať až v stredu.

„Ak ma pán prezident poverí, tak budem vyjednávať a oslovím koalíciu SPOLU," priblížil Babiš, no nespresnil, čo by mohol ponúknuť koalícii, ktorá dlhodobo odmieta spoluprácu s ním, píše server Novinky.cz. Zároveň vylúčil rokovania s Pirátmi.

Na informáciu, že mu koalícia SPOLU môže ponúknuť post predsedu Poslaneckej snemovne, reagoval so smiechom. „Viete, že neviem rozprávať, čo by som tam robil. Snemovňa je pre mňa peklo, to je katastrofa. To je pokus o žart. Možno provokácia. Ja som manažér, moje miesto je vo vláde," vyhlásil.

Babiš okrem toho odmietol potvrdiť, či z politiky odíde, pokiaľ hnutie ANO skončí v opozícii, ako to v minulosti povedal.

Babiš u Zemana už v nedeľu

Český prezident Miloš Zeman prijme v nedeľu pred poludním predsedu hnutia ANO a premiéra Andreja Babiša, uviedol v sobotu pre portál iDnes.cz prezidentov hovorca Jiří Ovčáček. Pražský hrad podľa neho tiež pripravuje Zemanovo vyhlásenie, ktoré zverejnia v nedeľu na webe a sociálnych sieťach.

Schôdzka s Babišom podľa hovorcu prebehne o 11.00 h na zámku v Lánoch. Hoci bola vopred plánovaná, nebolo jasné, či bude možná vzhľadom na prezidentov zdravotný stav, pre ktorý Zeman zrušil účasť v nedeľňajšej povolebnej televíznej diskusii.

Výsledky piatkových a sobotňajších parlamentných volieb v Česku ukázali, že pred hnutím ANO tesne zvíťazila koalícia SPOLU. Stretnutie prezidenta s jej zástupcami zatiaľ Pražský hrad neavizoval.

„Je to silný mandát, aj prezident bude na to musieť prihliadať," povedal volebný líder SPOLU Petr Fiala v reakcii na otázku, ako bude koalícia presviedčať Zemena, aby rešpektoval výsledok volieb. Dosiaľ opozičné koalície - SPOLU, ako aj Piráti a Starostovia - budú mať totiž v Poslaneckej snemovni väčšinu.

Zeman už skôr povedal, že zostavením vlády poverí šéfa najsilnejšej parlamentnej strany, pričom koalície označil za podvod na voličoch. Jeho ďalšie kroky nie sú jasné aj s ohľadom na jeho zdravotný stav, ktorý mu neumožnil hlasovať vo volebnej miestnosti. Hrad tiež tento týždeň oznámil, že ruší aj ďalší Zemanov program, dodáva iDNES.cz.

Po volebnom neúspechu odstupujú šéfovia ČSSD i komunistov

Českí sociálni demokrati ani komunisti sa po prvý raz vo svojej histórii nedostali do Poslaneckej snemovne. Predbežné výsledky volieb im pripisujú menej ako päť percent hlasov potrebných na vstup do dolnej komory Parlamentu ČR. Šéfovia oboch strán už avizovali rezignáciu. Informovali o tom české médiá.

Predseda Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD) Jan Hamáček, ktorý bol v doterajšej vláde premiéra Andreja Babiša (ANO) vicepremiérom a ministrom vnútra, na tlačovej konferencii povedal, že z postu rezignuje 25. októbra. Uviedli to spravodajské servery Seznam Zprávy a Novinky.cz.

Strana podľa Hamáčkových slov pod jeho vedením nesplnila cieľ prejsť do Poslaneckej snemovne. "Naši občania si na najbližšie štyri roky vybrali pravicovú vládu," povedal Hamáček. Dodal, že ČSSD zaplatila volebných výsledkom časť ceny za účasť v doterajšej vláde. Strana podľa neho túto "skúšku" prežije a praje jej, aby pod novým vedením chytila druhý dych. Svojho nástupcu nebude odporúčať.

Odstúpenie zo straníckych postov oznámili v sobotu večer aj členovia vedenia Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM) vrátane predsedu Vojtěcha Filipa, ktorý výsledok volieb označil za zdrvujúcu porážku. Riadením strany poverili Petra Šimůnka a Václava Orta, informuje spravodajská stanica Českej televízie (ČT24).

ČSSD a KSČM boli spolu s Občianskou demokratickou stranou (ODS), ktorá je súčasťou víťaznej koalície SPOLU, doposiaľ jedinými stranami zastúpenými v Poslaneckej snemovni Parlamentu ČR nepretržite od jej vzniku v roku 1993.

PRAHA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Jan hamáček

Dôležité udalosti