Útok lukom v Nórsku bol zrejme teroristický čin. Islamista zabil štyri ženy a jedného muža

Na archívne snímke Espen Andersen Bråthen - útočník v nórskom meste v Kongsberg.
Zdroj: AP

Páchateľom je Dán, ktorý konvertoval na islam a bol úradmi označený za zradikalizovaného.

Útok lukom a šípmi v Nórsku , ktorý si v stredu (13. 10.) večer vyžiadal päť obetí na životoch a dvoch zranených, bol zrejme teroristickým činom. Oznámila to vo štvrtok nórska bezpečnostná služba PST.

„Udalosti v Kongsberg sa momentálne javia byť ako teroristický akt, avšak vyšetrovanie určí presnejšie, čím boli tieto skutky motivované," uviedla PST vo vyhlásení.

Podozrivým zo spáchania útoku je Dán , ktorý pred časom konvertoval na islam a bol úradmi označený za zradikalizovaného. Momentálne sa nachádza vo väzbe.

Zdroj: TASR/AP

„Útoky na náhodných ľudí na verejných priestranstvách sú u extrémistických islamistov páchajúcich na Západe teroristickú činnosť častým a opakujúcim sa javom," priblížila PST.

Za najpravdepodobnejší scenár extrémneho islamistického teroristického útoku v Nórsku považuje PST útok na ciele s nedostatočnými alebo žiadnymi bezpečnostnými opatreniami a vykonaný jedným alebo menším počtom páchateľov s jednoduchými typmi zbraní.

PST dodala, že stupeň ohrozenia terorizmom zostáva pre Nórsko nezmenený, a teda „mierny".

Páchateľ v meste Kongsberg žil niekoľko rokov

Páchateľom je podľa polície 37-ročný Dán Espen Andersen Bråthen, ktorý konvertoval na islam. V meste niekoľko rokov žil a polícia ho evidovala pre možnú radikalizáciu.

Na otázku, či bol hlavný motív páchateľa nábožensky orientovaný, sa policajný šéf Ole Bredrup Saeverud nevyjadril, píše BBC.

Miestna polícia viedla o mužovi záznam pre niekoľko problémov. Minulý rok napríklad dostal súdny zákaz kontaktovať sa s dvomi blízkymi rodinnými príslušníkmi. Jednému z nich sa totiž vyhrážal smrťou.

Obeťami útoku lukom sa stali štyri žena a jeden muž vo veku od 50 do 70 rokov.

Útočil sám

Polícia vysvetlila, že štátnu príslušnosť muža zverejnila vzhľadom na to, že na sociálnych sieťach sa šírili špekulácie o páchateľovi i jeho údajných spolupáchateľoch.

Zadržaný muž ho zrejme spáchal sám, bez spolupáchateľov. Polícia nateraz nevylučuje ani verziu, že šlo o teroristický útok. Na vyšetrovaní sa podieľa aj nórska kontrarozviedka PST.

Pri útoku boli zranené dve osoby, ktoré sú hospitalizované na jednotke intenzívnej starostlivosti. Jednou z nich je policajt, ktorý bol v čase útoku mimo služby a nachádzal sa v obchode, kde páchateľ strieľal.

Zdroj: TASR/AP

V meste Kongsberg na juhovýchode Nórska žije približne 28 000 ľudí. Útok sa odohral na viacerých miestach v centre mesta. Polícia po ňom obyvateľov vyzvala, aby nevychádzali z domu, a uzavrela niekoľko štvrtí.

Polícia v Nórsku nie je bežne ozbrojená, ale po útoku Kongsbergu Národné policajné riaditeľstvo nariadilo vyzbrojiť policajtov na celoštátnej úrovni.

Nórsko sa s takýmito násilnými činmi stretáva len zriedka, ale pred desiatimi rokmi krajne pravicový extrémista Anders Behring Breivik spáchal bombový útok v Osle a následne vraždil na ostrove Utöya. Šlo o najväčší masaker v Nórsku od druhej svetovej vojny.

Pri inom útoku samozvaný neonacista Philip Manshaus v auguste 2019 spustil paľbu v mešite na okraji Osla, kde ho následne zneškodnili veriaci. Nikto nebol vážne zranený. Predtým však Manshaus zastrelil svoju nevlastnú sestru, ktorá bola adoptovaná z Číny, čo prokurátor označil za „rasistický čin".

Nórske bezpečnostné služby zmarili aj niekoľko plánovaných útokov džihádistov.


OSLO/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti