Rebríček krajín EÚ, ktoré boli v roku 2020 ohrozené chudobou: Dobrá správa pre Slovensko

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: shutterstock.com/Tvnoviny

Naša krajina patrí ku krajinám s najmenším rizikom.

Štatistický úrad Európskej únie Eurostat zverejnil štúdiu, podľa ktorej bolo v roku 2020 ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením približne 96,5 milióna ľudí, čo znamená 21,9 percenta populácie EÚ. Slovenská republika vyšla v rebríčku v porovnaní s ostatnými krajinami takmer najlepšie. Predbehla nás iba Česká republika.

Ako uvádza portál ec.europa.eu, priemer Únie bol 21,9 percenta populácie, ktorá bola ohrozená chudobou alebo sociálnym vylúčením. To predstavuje takmer dvojnásobok stavu na Slovensku. Slovensko je v rebríčku druhé najlepšie s 13,8 percentami. Na čele rebríčka je Česko (11,5 percenta). Tretie miesto uzatvára Slovinsko (14,3 percenta).

Najhoršie skončili Rumunsko, ktoré vykazuje až 35,8 percenta, Bulharsko (33,6) a Grécko (27,5).

Zdroj: TVNOVINY.sk

Ďalšie krajiny s najnižším ohrozením sú Holandsko, Fínsko alebo Rakúsko. Naopak prekvapili krajiny ako Španielsko (27) a Nemecko (22,5), ktoré dosiahli v priemere vyššie percento, ako Európska únia celkovo.

Z dát vyplýva, že v EÚ bolo ohrozených chudobou 75,3 milióna ľudí, 27,6 milióna obyvateľov bolo materiálne alebo sociálne frustrovaných a 27,1 miliónov žilo v domácnosti s nízkou intenzitou práce. Ľudí ohrozených všetkými tromi sledovanými kategóriami zároveň bolo 5,9 milióna.

Eurostat porovnával dáta z 24 krajín EÚ. Niektoré krajiny tieto informácie nezverejnili. Patria k nim Írsko, Taliansko a Lotyšsko. Provizórne hodnoty ponúkli Francúzsko, Chorvátsko či Poľsko.

BRUSEL/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rebríček

Dôležité udalosti