Na ostrove La Palma pre sopečný popol zrušili lety až do nedele

Pohľad z vesmíru.
Pohľad z vesmíru. Zdroj: Maxar Technologies via AP

V noci z piatka na sobotu zaznamenali na ostrove La Palma najmenej 37 zemetrasení, z ktorých jedno malo magnitúdo 4,6.

Na španielskom ostrove La Palma, kde sa pred mesiacom začala erupcia sopky La Cumbre Vieja, museli v sobotu - pre oblak sopečného popola v ovzduší - zrušiť väčšinu letov z miestneho letiska. Informoval o tom spravodajský web 20minutes.fr.

„Letecká doprava bude prerušená do nedele," oznámila letecká spoločnosť Binter v tlačovej správe zverejnenej na svojej webovej stránke.

V noci z piatka na sobotu zaznamenali na ostrove La Palma najmenej 37 zemetrasení, z ktorých jedno malo magnitúdo 4,6. Išlo o vôbec najsilnejšie zemetrasenie od začiatku erupcie sopky.

Dotrasy zaznamenané počas noci na sobotu boli rovnako znepokojujúce, pretože štyri z nich mali magnitúdo väčšie ako 4. Deň predtým bolo na ostrove zaznamenané zemetrasenie s magnitúdom 4,5.

Vedci informovali, že tento vývoj vyvoláva obavy. Dodali, že láva po úbočí sopky steká naďalej "závratnou rýchlosťou". Túto sobotu, okolo poludnia, to bolo 1,3 kilometra za hodinu.

Pokiaľ ide o nové ústie lávovej rieky, ktoré sa objavilo v piatok a nachádzalo sa 300 metrov južne od hlavného, špecialisti napokon naznačili, že ide zrejme o staré ústie reaktivované nedávnou erupciou. Od soboty odtiaľ sopka chrlí najmä popol.

Sopka La Cumbre Vieja sa rozprestiera na južnom hrebeni ostrova La Palma, kde žije 85.000 obyvateľov. K erupcii na nej došlo 19. septembra. Sopka vychrlila sopečný popol a lávu, ktorá po svahu pomaly stekala k pobrežiu a následne začala vtekať aj do vôd Atlantického oceánu.

Od erupcie sa na vulkáne vytvorilo viacero trhlín. Pred týždňom sa zrútila ďalšia časť kráteru sopky, čo spôsobilo vznik novej lávovej rieky tečúcej smerom k moru, ktorá zasiahla domy v meste Todoque, ako aj priľahlé avokádové a banánové plantáže.

Sopka od výbuchu zničila už takmer 1200 budov a 600 hektárov pôdy. Úrady evakuovali približne 6700 ľudí. Obete na životoch ani zranených si však zatiaľ erupcia -vďaka včasným evakuáciám - nevyžiadala.

MADRID/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sopka

Dôležité udalosti