Vedúci kancelárie M. Zemana: O zdraví prezidenta môže informovať iba on sám alebo rodina

Prezident ČR Miloš Zeman
Prezident ČR Miloš Zeman Zdroj: Profimedia

Uviedol, že hospitalizácia hlavy štátu bola vopred plánovaná.

Žiadosť predsedu českého Senátu Miloša Vystrčila o podanie prognózy zdravotného stavu prezidenta Miloša Zemana bola iba mediálnou hrou, vyhlásil v pondelok vedúci Zemanovej kancelárie Vratislav Mynář.

O prezidentovom zdraví neposkytol na tlačovej konferencii žiadne informácie, uviedol spravodajský server iDNES.cz.

Šéf Senátu minulý týždeň najprv žiadal o poskytnutie uvedených informácií prezidentskú kanceláriu a neskôr aj Ústrednú vojenskú nemocnicu, kde je Zeman hospitalizovaný. Vystrčil v pondelok dostal odpoveď z nemocnice, avšak verejnosť chce o jej obsahu informovať až po porade s právnikmi.

Ako zdôraznil v pondelok Mynář, o Zemanovom zdravotnom stave má právo informovať iba on sám alebo prezidentova rodina. Uviedol, že hospitalizácia hlavy štátu bola vopred plánovaná. Zároveň poprel špekulácie, že Zemana priviezli do nemocnice v bezvedomí.

„Keby to tak bolo, mal by na tvári kyslíkovú masku a bol by napojený na prístroje - a to nebol,“ skonštatoval Mynář.

Zároveň informoval, že bol svedkom toho, ako Zeman v prítomnosti predsedu Poslaneckej snemovne Radka Vondráčka podpísal dokumenty o zvolaní ustanovujúcej schôdze dolnej komory parlamentu na 8. novembra.

V ČR sa medzičasom začalo verejne špekulovať, či je podpis pod dokumentom pravý. Už v utorok sa má zísť senátna komisia, ktorá bude rokovať o tom, či vyhlásiť Zemana za neschopného zastávať úrad.

Miloš Zeman je v nemocnici od nedele 10. októbra. Podľa jeho ošetrujúceho lekára sú dôvodom hospitalizácie komplikácie súvisiace s jeho chronickými zdravotnými ťažkosťami. Médiá špekulujú, že prezident trpí vážnym ochorením pečene.

PRAHA/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Miloš zeman

Dôležité udalosti