Andrej Babiš vyzval kancelára prezidenta Vratislava Mynářa k rezignácii

Vratislav Mynář
Vratislav Mynář Zdroj: Profimedia

Ak tak neurobí, môžu ho aj odvolať.

Aktivity hradného kancelára Vratislava Mynářa sa musia skončiť jeho rezignáciou, pretože sú hlavným problémom súčasného diania okolo zdravotného stavu prezidenta Miloša Zemana. V rozhovore pre portál iDNES.cz to povedal český premiér Andrej Babiš.

„Celá situácia, ktorá tu vznikla, je neadekvátnou a neprijateľnou aktivitou kancelára Mynářa. Preto by bolo najlepšie, keby okamžite rezignoval zo svojej funkcie. To, čo predviedol, je absolútne neprijateľné," uviedol Babiš.

Predseda českej vlády doplnil, že ak Mynář neodíde sám, Babiš vykoná prípadné personálne zmeny. Takúto právomoc by získal po aktivácii článku 66 Ústavy ČR.

O tomto variante sa hovorí v súvislosti s názorom pražskej Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN), podľa ktorej hospitalizovaný Miloš Zeman nie je schopný vykonávať pracovné povinnosti. Článok 66 sa venuje najmä preneseniu prezidentských právomocí na iných ústavných činiteľov v situácii, že sa „uvoľní" funkcia prezidenta a nová hlava štátu buď ešte nebola zvolená, alebo ešte nezložila sľub.

Vratislav Mynář sa do pozornosti českých médií, ale aj politikov dostal po tom, ako vo štvrtok priviedol predsedu Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Radka Vondráčka k prezidentovi Zemanovi do nemocnice bez vedomia ošetrujúceho lekára na JIS. Mynář navyše už niekoľko dní tvrdí, že o Zemanovom zdravotnom stave má právo informovať iba on sám alebo prezidentova rodina.

Mynář: Z funkcie ma môže odvolať iba Miloš Zeman

Hradný kancelár Vratislav Mynář v utorok vyhlásil, že jediným, kto ho môže odvolať, je prezident Miloš Zeman. Dal tak najavo, že zo svojej funkcie nemieni odstúpiť, píše spravodajský portál Novinky.cz.

„Prezidentom republiky je Miloš Zeman, ktorý ma do funkcie vymenoval a ako jediný má právo ma odvolať,“ uviedol Mynář na webe Hradu. „K výrokom akýchkoľvek politikov sa nebudem vyjadrovať,“ doplnil stručné vyhlásenie.

Predseda Senátu Miloš Vystrčil v pondelok konštatoval, že kancelár Mynář mal už od minulej stredy správu lekárov o prezidentovom stave, v ktorej sa uvádzalo, že Zeman nie je schopný vykonávať pracovné povinnosti. Prezidentská kancelária však o zdravotnom stave hlavy štátu neinformovala. Navyše napriek prezidentovmu stavu umožnila, aby ho o deň neskôr navštívil predseda Poslaneckej snemovne Radek Vondráček, ktorý následne oznámil, že Zeman podpísal dokumenty o zvolaní ustanovujúcej schôdze dolnej komory parlamentu na 8. novembra.

Polícia začne v súvislosti s informáciami, ktoré odzneli na pondelňajšej tlačovej konferencii predsedu Senátu Miloša Vystrčila, vyšetrovať možné trestné činy proti republike. Medzi tie patrí napríklad sabotáž, rozvracanie republiky či vlastizrada, píšu Novinky.cz

PRAHA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Miloš zeman

Dôležité udalosti