Európou sa ženie silný víchor. V Česku už prevracia autá, láme stromy a hlásia aj zranených

Silný vietor v Česku prevracia autá
Silný vietor v Česku prevracia autá Zdroj: HZS Pardubického kraje

Najhoršia situácia je vo Francúzsku a v Nemecku.

Meteorológia varujú pred víchricou Ignác ktorá so sebou prináša extrémne silný vietor. Víchor už vyčíňa vo Francúzsku, Nemecku aj v česku uvádza portál focus.de.

Spolková krajina Hesensko hlási orkán s nárazmi vetra okolo 117 km/h. Hrozí aj vznik tornád. Vietor ovplyvní počasie aj na Slovensku.

Ignác v Česku

Orkán Ignác spôsobuje problémy aj v Česku. Hasiči majú od rána plné ruky práce, najmä v okrese Karlove Vary. Železnice ČR hlásia veľké meškanie pre popadané stromy, píše portál tn.cz.

Až 160-tisíc domácností je aktuálne bez prúdu. Najhoršia situácia je v stredných Čechách. Víchrica prevracia autá a najviac nehôd je v okrese Mladá Boleslav. Diaľnica D1 je momentálne v smere na Brno pre prevrátený kamión uzatvorená.

V Česku hlásia prvé zranenia. Traja ľudia prišli k úrazu, keď im na auto spadol strom. Úrady ľudí varujú, aby sa vyhýbali parkom a uliciam s veľa stromami.

Vietor obmedzil aj premávku lietadiel. Cestujúci nemôžu nastupovať ani vystupovať.

Zdroj: HZS Ústeckého kraje/Twitter

Problémy v Nemecku

Na najvyššom vrchole Bádensko-Württemberska dosahuje vietor rýchlosť až 166 km/h. V pohotovosti sú všetky záchranné zložky. Vietor bral v Nemecku záhradný nábytok a lámal stromy. Zatiaľ je nahlásené jedno zranenie.

V noci sa v Bad Godesbergu vykoľajil vlak po tom, čo na trať spadol strom. Ostatné vlaky museli odkloniť a železničná doprava mešká až 90 minút.

Nemecká meteorologická stanica (DWD) varuje, že vietor cez deň ešte zosilnie. Na horách očakávajú rýchlosť vetra cez 120 km/h.

Zdroj: Windy.com

Francúzsko bez elektriny

Približne štvrťmilióna francúzskych domácností zostalo bez dodávok elektriny v dôsledku silného vetra, ktorý zasiahol rozsiahle oblasti severného Francúzska, ale aj priľahlé oblasti Holandska, Belgicka a Nemecka.

Prerušené bolo aj železničné spojenie medzi francúzskou Normandiou a hlavným mestom Paríž, informovala agentúra AP.

Búrka udrela najskôr v stredu popoludní na oblasti Bretónska na pobreží Atlantického oceánu, kde strhávala strechy domov a vyvracala stromy. Viacero domov tam zničili prívalové povodne. V normandskom meste Fecamp rýchlosť vetra dosiahla až 175 kilometrov za hodinu.

Z oblasti hlásili strhnuté elektrické vedenia, v dôsledku čoho boli vo štvrtok ráno prerušené dodávky elektriny do viac než 250 000 domácností. Na ich odstránení pracuje asi 3000 pracovníkov technických tímov.

Zdroj: Profimedia

V Normandii a v regióne Champagne-Ardenne došlo k narušeniu železničnej dopravy a výpadky mali aj niektoré prímestské linky v oblasti Paríža. Veľké škody hlásili i z obcí a miest v Lotrinsku.

V holandskom meste Badenbrecht, ležiacom na predmestí Rotterdamu, utrpeli vo štvrtok počas silného vetra zranenia štyria ľudia. Holandské železnice museli pozastaviť premávku na niektorých tratiach, ktoré zavalili vyvrátené stromy.

Desiatky výjazdov hlásili počas noci aj hasiči v oblasti belgického mesta Westerhoek neďaleko francúzskych hraníc.


Počasie na Slovensku

V niektorých okresoch Slovenska sa môže vo štvrtok (21.10.) vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého a druhého stupňa.

Výstraha druhého stupňa pred vetrom na horách platí pre okresy: Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Brezno a Poprad. Rýchlosť vetra dosiahne 135 až 160 km/h v polohách nad 1800 metrov, čo je už silná víchrica.

Výstraha 1. stupňa platí pre okresy: Námestovo, Dolný Kubín, Ružomberok, Žilina, Martin, Banská Bystrica, Kežmarok a Stará Ľubovňa.

Na západe Slovenska bude silnejšie fúkať hlavne v okresoch: Bratislava, Pezinok, Senec, Dunajská Streda.

V piatok (22.10.) bude veterné počasie na Slovensku pokračovať. Nad pásmom lesa bude
búrlivý vietor, spočiatku až silná víchrica. Podľa shmú.sk potrvá silnejší vietor na horách až do víkendu.


BERLÍN/jh, TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Európska únia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.