Kancelária prezidenta ČR zverejnila prvé zábery Miloša Zemana z nemocnice

Prvé zábery Miloša Zemana v nemocnici
Prvé zábery Miloša Zemana v nemocnici Zdroj: TV NOVA

Verejnosť sa opäť nedozvedela žiadne informácie o zdravotnom stave prezidenta.

Kancelária českého prezidenta Miloša Zemana zvolala vo štvrtok (21.10.) o 15.00 h. tlačovú konferenciu.

Vedúci kancelárie Vratislav Mynář vystúpil, aby reagoval na útoky zo strany médií a verejných činiteľov. Opakovane uviedol, že nemôže zverejniť zdravotný stav prezidenta Miloša Zemana. Ide o osobnú záležitosť hlavy štátu, ktorá si neželá informovať verejnosť.

Ohradzuje sa voči tvrdeniu o manipulovaní alebo falšovaní podpisu pána prezidenta. Mynář uviedol, že prezidenta navštevuje denne rodina alebo jeho spolupracovníci. Ako dôkaz pustil na brífingu videozáznam, na ktorom prvýkrát médiá aj verejnosť videli Miloša Zemana v nemocnici.

Video je z minulého týždňa z návštevy šéfa Snemovne Radka Vondráčka v nemocnici. Miloš Zeman na ňom podpisuje listinu k zvolaniu ustanovujúcej schôdze novej Snemovne.


Kancelár Mynář už minulý týždeň sľuboval vyvrátenie údajných lží o zdraví prezidenta. To sa však nestalo. Vedúci hradnej kancelárie namiesto toho obhajoval svoje kroky, pre ktoré v uplynulých dňoch čelil ostrej kritike. Premiér Andrej Babiš ho medzičasom vyzval, aby odstúpil.

Portál iDNES.cz vo štvrtok informoval o tom, že Zeman a jeho najbližší spolupracovníci čelia podozreniu pre únik tajných informácií.

Prezident Zeman je hospitalizovaný od 10. októbra v Ústrednej vojenskej nemocnici v Prahe. Predseda českého Senátu Miloš Vystrčil, ktorý si vyžiadal správu o prezidentovom zdravotnom stave, konštatoval, že hradný kancelár Mynář už dlhšie vedel, že Zeman nie je schopný vykonávať pracovné povinnosti. Vystrčil ďalej oznámil, že vzhľadom na charakter ochorenia je dlhodobá prognóza Zemanovho zdravotného stavu hodnotená ako krajne neistá.

Prezidentská kancelária však o zdravotnom stave hlavy štátu doteraz konkrétne neinformovala.

Nejasné ostáva tiež, či a za akých okolností bude prebiehať tradičné udeľovanie štátnych vyznamenaní pri príležitosti výročia vzniku Československa 28. októbra. Do udalosti zostáva týždeň a Pražský hrad stále neoznámil, ako bude tradičná akcia vyzerať, informoval portál iRozhlas.cz. Podľa dosluhujúceho premiéra Andreja Babiša mali predstavitelia hradu vo štvrtok hovoriť s hospitalizovaným prezidentom práve o konaní slávnostného ceremoniálu.

PRAHA/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Miloš zeman

Dôležité udalosti