Víchrica Ignác si vyžiadala päť ľudských životov. V Česku sú tisícky ľudí bez energie

Víchrica Ignác vo Francúzsku
Víchrica Ignác vo Francúzsku Zdroj: Profimedia

Najviac obetí hlási Poľsko.

Silná víchrica Ignác, ktorá vo štvrtok pustošila najmä Francúzsko, Nemecko a Česko, už odchádza a vietor začína slabnúť vo všetkých stredoeurópskych krajinách. Zanechala za sebou spúšť, niekoľko zranených ľudí a celkovo päť obetí.

Silný vietor vyvracal najmä stromy, ktoré v niekoľkých prípadoch spadli na autá alebo železničnú trať, čo narušilo dopravu najmä v Nemecku a v Českej republike. Tisícky ľudí zostali bez elektriny.

Posledným štátom, kam víchrica dorazila, bolo Poľsko. Práve naši severní susedia hlásia najviac obetí, celkovo zomreli štyria ľudia. Nemecko má jednu obeť víchrice, píše imeteo.sk.

Francúzsko a Benelux

Vietor začal vo štvrtok silnieť najskôr na pobreží Atlantického oceánu, kde nárazy vetra dosahovali rýchlosť až 130 km/h. Víchrica Ignác postupovala cez sever Francúzska. Na stanici Fécamp zaznamenali až 175 km/h.

V Holandsku sa vyskytli aj dve menšie tornáda. Silnejšie malo silu F1 a našťastie si nevyžiadalo žiadne väčšie škody. Ďalšie tornádo zaznamenali aj v blízkosti mesta Heerenber na holandsko-nemeckej hranici.

Zdroj: Profimedia

Nemecko má jednu obeť víchrice

Najsilnejší vietor zachytili v Nemecku v oblasti vrchu Feldberg. Meteorológovia namerali 166 km/h. Obeťou vetra sa stal muž, ktorý šoféroval v Sasku a spadol na neho strom.

Hasiči mali najviac práce s odstraňovaním popadaných stromov a konárov.

Zdroj: HZS LIBERECKÉHO KRAJE/Facebook

Tisícky Čechov sú stále bez elektriny

Vietor najviac postihol aj západnú časť Českej republiky. Postupne odstrihol od dodávok elektrickej energie viac ako 300-tisíc domácností. Energetici ešte v týchto chvíľach odstraňujú následky škôd.

Hasiči evidujú za jeden deň až 3 200 výjazdov. Odstraňovali predovšetkým popadané stromy a strhnuté strechy.

Problémy nastali v doprave. Na viac ako dvadsiatke tratí bola zastavená prevádzka pre popadané stromy.

Najsilnejší vietor namerali na Snežke, kde poryv vetra dosiahol 158 km/h. Na Milešovke v Krušných horách namerali poryv vetra o sile 131 km/h.


Najviac obetí v Poľsku

Vietor postupoval až do Poľska. Na dvoch ľudí spadol strom a neprežili. Ďalšia obeť víchrice zahynula pri dopravnej nehode, keď sa auto vplyvom silného vetra prevrátilo. Na štvrtú obeť spadol stavebný múr. Ďalší desiati ľudia sa zranili.

Poľskí hasiči mali viac ako 8 500 výjazdov. Vietor už v krajine našťastie ustáva.

Situácia na Slovensku

Najsilnejší vietor vo štvrtok namerali na Chopku – 119 km/h. Na Lomnickom štíte bol nameraný náraz vetra o sile 101 km/h. Spomedzi nižších polôh fúkalo najsilnejšie v Liesku - 65 km/h, v Prešove - 61 km/h, v Poprade - 58 km/h a v Bratislave - 54 km/h.

Počas noci sa vietor v mnohých európskych štátoch upokojí a oblačnosť sa zmenší. Rozfúka sa zasa v piatok počas dňa, no vietor už nebude spôsobovať problémy.

BRATISLAVA/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Európska únia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.