Stovky filmov a seriálov, obľúbené programy TV Markíza skôr ako v televízii, atraktívne športové prenosy, a to všetko bez reklám a bez viazanosti.
Vyskúšať na 7 dní zadarmoSopka je od hlavného mesta Reykjavík vzdialená 300 kilometrov, od soboty zaznamenali 3 000 otrasov zeme.
Na Islande tiká ďalšia časovaná bomba. Seizmológovia varujú pred blížiacou sa erupciou jednej z tamojších sopiek. Mohol by sa tak zopakovať scenár spred 4 rokov, keď iná islandská sopka na šesť dní paralyzovala leteckú dopravu nad Európou.
Nový islandský strašiak má meno Bárdarbunga. Sopka je od hlavného mesta Reykjavík vzdialená 300 kilometrov.
Len od soboty v oblasti geológia zaznamenali cez 3-tisíc otrasov.
„Je tam zvýšené množstvo zemetrasení, ktoré indikujú, že magma pod povrchom sa tlačí nahor," vysvetlila vulkanologička Helen Thomasová.
Či napokon skutočne exploduje, odborníci nateraz nevedia s istotou povedať. V okolí je rozsiahly národný park, evakuovali ho. Odísť museli turisti aj ochrancovia, všetky cesty vedúce k parku uzavreli.
„Už dávno sme nezaznamenali tak silné zemetrasenia. Obavy sú preto na mieste, sme v strehu a evakuácia je potrebná," hovorí Vidir Reynisson z úradu civilnej ochrany.
Sopečný popol a letecká doprava
V prípade, že sa tieto obavy naplnia je určite na mieste aj otázka, čo bude s leteckou dopravou.
Keď totiž pred 4 rokmi vybuchla sopka Eyjafjallajokull, popol na 6 dní zastavil veľkú časť premávky v európskom vzdušnom priestore. Viac ako 10 miliónov cestujúcich zostalo uviaznutých na letiskách po celom svete.
Dopravcovia prišli odhadom o 2 miliardy dolárov. „Sopečný popol môže lietadlu spôsobiť veľké škody, napríklad upchať chladiace otvory, čím sa začnú prehrievať motory a môžu následne aj zhorieť. Rovnako môže poškriabať čelné sklo a znemožniť pilotovi, aby videl," dodáva vulkanologička.
Dopravcovia po kríze síce začali s vývojom akéhosi varovného systému, ktorý by mal pilota na výskyt prachu včas upozorniť. Horšia správa ale je, že ten aktuálne viac funguje v teórii ako v praxi.