Experimentálny liek na ebolu zabral! Dôkazom je misionárka a lekár

Kent Brantly s manželkou Amber.
Kent Brantly s manželkou Amber. Zdroj: TASR

Obom nasadili ZMapp, experimentálny liek, ktorý zatiaľ podávajú len hŕstke pacientov v západnej Afrike postihnutej epidémiou eboly.

Americkú misionárku Nancy Writebolovú prepustili z nemocnice v Atlante, kde sa úspešne vyliečila zo smrtiacej horúčky ebola. Oznámila to dnes misijná organizácia SIM, pre ktorú pracovala.

Zdroj: TASR


Writebolovej po takmer troch týždňoch ukončili hospitalizáciu na Emoryho univerzitnej nemocnici v Atlante v štáte Georgia v utorok 19. augusta. Misionárka, ktorá je stále fyzicky značne oslabená, následne odišla spoločne s manželom, aby pokračovala v zotavovaní v bližšie nešpecifikovanej lokalite.

Špecialisti očakávajú, že sa z následkov ochorenia úplne zotavia
Len niekoľko hodín pred správou o vyliečení Writebolovej bola zverejnená informácia o tom, že z rovnakého uzavretého infekčného oddelenia atlantskej nemocnice dnes prepustia aj lekára Kenta Brantlyho, pracovníka kresťanskej humanitárnej organizácie Samaritan's Purse. K tomu neskôr skutočne došlo.

"Budem navždy vďačný Bohu, že ušetril môj život... Dnes je zázračný deň. Mám veľkú radosť z toho, že som nažive, že som zdravý a že sa vrátim ku svojej rodine," povedal Brantly novinárom pred odchodom z nemocnice. Vyjadril tiež nádej, že jeho prípad pomôže upriamiť pozornosť na súčasnú zdravotnú situáciu v západnej Afrike.

Atlantskí lekári zdôraznili, že prepustenie pacientov nepredstavuje žiadne zdravotné riziko, keďže laboratórne testy u nich vylúčili prítomnosť eboly. Špecialisti očakávajú, že sa z následkov ochorenia úplne zotavia.

Obaja Američania sa nakazili ebolou počas pôsobenia na misijnej klinike v západoafrickej Libérii, po čom ich letecky previezli do Spojených štátov. Tam im lekári nasadili nedostatkový experimentálny liek ZMapp, na ktorí obaja veľmi dobre zareagovali.
ATLANTA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti