Vojenský prevrat v Sudáne: Generál Burhán rozpustil vládu a vyhlásil výnimočný stav

Vojenský prevrat v Sudáne
Vojenský prevrat v Sudáne Zdroj: Profimedia

Vojaci strieľali po ľuďoch protestujúcich proti prevratu.

Predseda Zvrchovanej rady Sudánu generál Abdal Fattáh Burhán rozpustil v pondelok tento orgán fungujúci ako kolektívna hlava štátu, ako aj vládny kabinet. Zároveň vyhlásil výnimočný stav a oznámil vytvorenie kompetentnej vlády. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Generál uistil medzinárodné spoločenstvo, že jeho nová vláda dodrží sľub o transformácii na civilnú vládu. Povedal to len niekoľko hodín po tom, čo sudánska armáda podľa tamojšieho ministerstva informácií zadržala väčšinu civilných predstaviteľov kabinetu a spomínanej rady vrátane premiéra Abdallu Hamdoka.

Burhán sa tiež zaviazal vytvoriť nové štátne inštitúcie, medzi nimi aj najvyšší súd, a uviedol, že Sudán bude dodržiavať medzinárodné dohody, ktoré ratifikoval.

Zvrchovaná rada Sudánu vznikla v auguste 2019, kedy nahradila dovtedy vládnucu vojenskú radu. Toto civilno-vojenské vládnuce teleso malo dohliadať na prechod krajiny k civilnej vláde.

Udalosti v tejto africkej krajine odsúdili v pondelok OSN, EÚ, Liga arabských štátov, Africká únia (AÚ) aj Nemecko. Na dialóg medzi sporiacimi sa stranami vyzvala medzitým aj Čína.

Vojaci spustili paľbu na ľudí protestujúcich voči prevratu

Sudánski vojaci spustili paľbu na ľudí protestujúcich proti „vojenskému prevratu", uviedlo tamojšie ministerstvo pre informácie. Udalosti v Sudáne medzitým odsúdili OSN, EÚ, Liga arabských štátov, Africká únia (AÚ) aj Nemecko.

„Vojenské sily vypálili ostrú muníciu na demonštrantov, ktorí pred sídlom vedenia armády odmietali vojenský prevrat," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení na Facebooku s tým, že sa očakávajú správy o obetiach.

Kancelária sudánskeho premiéra Abdallu Hamdoka, ktorého podľa spomínaného ministerstva zadržali vojaci, medzitým vyzvala obyvateľov Sudánu na občiansku neposlušnosť.

Zdroj: Profimedia

„Vyzývame sudánsky ľud, nech protestuje a využije všetky dostupné pokojné prostriedky, aby vybojoval späť svoju revolúciu z rúk zlodejov," uvádza sa vo vyhlásení kancelárie predsedu vlády.

Organizácia Spojených národov vyzvala sudánske ozbrojené sily, aby okamžite prepustili „neprávom zadržaných" predstaviteľov tamojšej prechodnej vlády.

„Som hlboko znepokojený správami o prebiehajúcom prevrate a pokusoch ohroziť politickú transformáciu v Sudáne. Zadržiavanie premiéra, vládnych predstaviteľov a politikov je neprijateľné," uviedol osobitný zástupca OSN pre Sudán Volker Perthes.


KÁHIRA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sudán

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.