Nemka nechala zomrieť od smädu iba päťročné dievčatko. Džihádistka spoznala svoj trest

Jennifer Wenischová je členkou IS
Jennifer Wenischová je členkou IS Zdroj: TASR/AP

Žena sa stala v Iraku členkou IS.

Na desať rokov väzenia odsúdili v pondelok v Nemecku ženu, ktorá sa pridala k extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) v Iraku. Vyšší krajinský súd v bavorskom Mníchove ju uznal za vinnú zo spáchania vojnového zločinu, keď nechala od smädu zomrieť päťročné jezídske dievča, ktoré spolu so svojím manželom držali ako otrokyňu. Informovala o tom agentúra AFP.

Jennifer Wenischová (30) bola okrem iného odsúdená za členstvo v teroristickom združení v zahraničí, za napomáhanie z pokusu o vraždu a za napomáhanie pri spáchaní vojnového zločinu a zločinu proti ľudskosti.

Pôvodne bola obžalovaná aj z vraždy a vojnových zločinov a prokuratúra pre ňu žiadala doživotie, zatiaľ čo obhajoba len maximálne dvojročný trest väzenia za členstvo v teroristickej skupine.

Prokuratúra ženu pochádzajúcu z nemeckej spolkovej krajiny Dolné Sasko obžalovala z toho, že sa v Iraku nečinne prizerala, ako jej vtedajší manžel priviazal jezídske dievča reťazou na dvore a nechal ju v horúčave zomrieť od smädu.

Zdroj: TASR/AP

„Po tom, čo dievča ochorelo a pomočilo si matrac, ju manžel obvinenej za trest pripútal vonku reťazou a nechal ju zomrieť mučivou smrťou od smädu na spaľujúcej horúčave," uviedla prokuratúra na súde. „Obvinená to svojmu mužovi dovolila a neurobila nič, aby dievča zachránila," dodala.

Súd zistil, že dvojica si jezídske dievča a jej matku kúpili ako otrokyne do domácnosti v irackom meste Mosul v 2015, ktoré bolo v tom čase pod kontrolou IS. Wenischová, ktorá v roku 2013 konvertovala na islam, sa do Iraku podľa nemeckých médií dostala v roku 2014 cez Turecko a Sýriu.

V roku 2015 ako členka ozbrojenej mravnostnej polície IS hliadkovala v parkoch v mestách Fallúdža a Mosul, pričom vyhľadávala ženy, ktoré nedodržiavali prísne správania a obliekania sa. Zadržali ju v roku 2016, keď si na nemeckom veľvyslanectve v Ankare chcela obnoviť platnosť svojich identifikačných dokumentov. Následne ju deportovali do Nemecka.

Verdikt, ktorý vyniesol mníchovský sudca Reinhold Baier, je jedným z vôbec prvých, ktorých bol vynesený v prípade prenasledovania irackej náboženskej menšiny jezídov členmi IS.

Manžel odsúdenej ženy takisto čelí separátnemu súdnemu procesu vo Frankfurte nad Mohanom, kde sa verdikt očakáva koncom novembra.

BERLÍN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti