Dediča gigantu Samsungu odsúdili za nelegálne užívanie propofolu

Dedič Samsungu I Če-jong
Dedič Samsungu I Če-jong Zdroj: Profimedia

I Če-jong si pred tým vyskúšal aj pobyt vo väzení.

Dediča technologického gigantu Samsung I Če-jonga odsúdili v utorok v Južnej Kórei za nelegálne užívanie anestetika propofol. Informovali o tom agentúry Jonhap a AFP.

I Če-jong musí zaplatiť pokutu 70 miliónov wonov (51.792 eur) a bude mu skonfiškovaný majetok v hodnote ďalších 17 miliónov wonov (12.569 eur), rozhodol okresný súd v Soule.

Podľa obžaloby, ktorá bola vznesená v júni tohto roku, 53-ročný dedič Samsungu v rokoch 2015-2020 neoprávnene užíval liek propofol na iné než zdravotné účely. Prokuratúra zdokumentovala celkovo 41 takýchto prípadov.

I Če-jong bol 18. januára odsúdený na dva a pol roka odňatia slobody za jeho rolu v korupčnom škandále, ktorý viedol k pouličným protestom a napokon i zosadeniu vtedajšej juhokórejskej prezidentky Pak Kun-hje. Súd vtedy usvedčil I Če-jonga z podplácania exprezidentky a jej dôverníčky Čche Son-sil. Výmenou za úplatky mal získať štátnu podporu pri zlúčení dvoch dcérskych spoločností Samsungu.

Podnikateľ, označovaný za korunného princa Samsungu ešte v deň vynesenia verdiktu nastúpil na výkon väzenského trestu, v auguste bol však podmienečne prepustený.

Propofol je intravenózne podávané anestetikum, ktoré môže pri rekreačnom užívaní vyvolávať aj pocity eufórie, halucinácie a stratu zábran. Popový spevák Michael Jackson zomrel v dôsledku kombinovania propofolu a sedatív lorazepam, midazolam a diazepam.

SOUL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dedič

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.