Teploty v roku 2020 boli v Ázii najvyššie v histórii. Extrémne počasie spôsobilo tisícky úmrtí

Prezidentka Zuzana Čaputová v Teleráne s moderátormi Romanom Juraškom a Lenku Šóošovou.
Zdroj: Shutterstock / DisobeyArt

Čína prišla o zhruba 238 miliárd dolárov, India 87 miliárd dolárov a Južná Kórea o 24 miliárd.

Obyvatelia Ázie zažili vlani najteplejší rok od začiatku meteorologických meraní, informovala v utorok Organizácia Spojených národov s tým, že extrémne počasie malo na tomto kontinente značný nepriaznivý vplyv na celkový rozvoj.

„Extrémne počasie a zmeny klímy v Ázii spôsobili v roku 2020 tisíce úmrtí, vysídlili milióny ľudí a stáli stovky miliárd dolárov, pričom zapríčinili značné škody v biotopoch a na infraštruktúre," uviedla Svetová meteorologická organizácia (WMO), ktorá je orgánom OSN. Priemerná teplota na kontinente bola o 1,39 stupňa Celzia vyššia oproti priemeru v období rokov 1981–2010.

„Udržateľný rozvoj je ohrozený, zatiaľ čo potravinová a vodná neistota, zdravotné riziká a zhoršovanie životného prostredia sú na vzostupe," pokračuje WMO.

Organizácia v správe zverejnenej niekoľko dní pred začiatkom svetovej klimatickej konferencie COP26 v škótskom Glasgowe tiež vyčíslila finančné straty jednotlivých krajín v dôsledku klimatických zmien.

Čína prišla o zhruba 238 miliárd dolárov, India 87 miliárd dolárov a Južná Kórea o 24 miliárd. WMO navyše očakáva, že stúpajúce teploty a vlhkosť povedú k strate produktivity u ľudí, ktorí pracujú vonku, čo môže ázijské krajiny stáť miliardy dolárov.

V ázijských krajinách sa nachádza približne 100.000 kilometrov štvorcových ľadovcov, ktoré zásobujú vodou desať významných riek. Ide o najväčšie množstvo ľadu na svete mimo polárnych regiónov.

„Ústup ľadovcov sa zrýchľuje a predpokladá sa, že do roku 2050 sa masa ľadovcov zníži o 20–40 percent, čo ovplyvní životy a živobytie zhruba 750 miliónov ľudí v regióne," uvádza sa v správe.

Z tohtoročnej správy WMO o skleníkových plynoch navyše vyplýva, že miera rastu koncentrácie skleníkových plynov na svete bola vlani vyššia, než bol ročný priemer v období medzi rokmi 2011 a 2020.

ŽENEVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme OSN

Dôležité udalosti