Kráľovná Alžbeta II. nebude cestovať do Glasgowa

Britská kráľovná Alžbeta II.
Zdroj: TASR/AP

Lekári jej po noci v nemocnici odporučili oddychovať.

Britská kráľovná Alžbeta II. sa osobne nezúčastní na nadchádzajúcom klimatickom summite OSN (COP26) v škótskom Glasgowe, ako pôvodne plánovala. Lekári jej po noci strávenej v nemocnici "odporučili oddych", oznámil v utorok Buckinghamský palác. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

"Jej veličenstvo s ľútosťou dospelo k rozhodnutiu, že nebude cestovať do Glasgowa" na recepciu, ktorá sa uskutoční 1. novembra, "zhromaždeným delegátom však adresuje prejav prostredníctvom videoposolstva", informoval vo vyhlásení palác.

Klimatická konferencia OSN sa uskutoční v dňoch 31. októbra až 12. novembra, pripomína agentúra AP. K oznámeniu o neúčasti 95-ročnej Alžbety II. na COP26 došlo krátko po tom, čo sa v utorok vrátila k pracovným povinnostiam po minulotýždňovej noci v londýnskej nemocnici a absolvovala niekoľko virtuálnych audiencií.

Pobyt kráľovnej v nemocnici prišiel v čase všeobecného znepokojenia ohľadne jej zdravotného stavu. Niekoľko dní pred hospitalizáciou ju britské médiá prvýkrát zachytili používajúc vychádzkovú paličku na bohoslužbe vo Westminsterskom opátstve pri príležitosti stého výročia Kráľovskej britskej légie. Ako pripomína agentúra AP, paličku používala aj v roku 2003, bolo to však po operácii kolena.

Kráľovnin manžel, britský princ Filip, zomrel tento rok v apríli vo veku 99 rokov. Alžbeta II. sa počas svojho doterajšieho života tešila pevnému zdraviu, napriek tomu je však najdlhšie žijúcou a najdlhšie vládnucou panovníčkou Británie. Platinové jubileum – 70 rokov na tróne – oslávi na budúci rok, píše AP.

LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Veľká británia

Dôležité udalosti