Súdny dvor EÚ potrestal Poľsko: Sporné reformy ho budú stáť milión eur denne

Sklamanie hráčov Chelsea bolo obrovské. Na snímke Olivier Giroud a Eden Hazard.
Zdroj: Profimedia.sk

Súdny dvor EÚ predtým rozhodol, že Poľsko musí okamžite zastaviť platnosť zákonov súvisiacich s fungovaním disciplinárnej komory Najvyššieho súdu.

Súdny dvor EÚ so sídlom v Luxemburgu v stredu rozhodol, že Poľsko musí platiť denné penále vo výške milión eur v súvislosti so spornými súdnymi reformami. Informovala o tom agentúra DPA.

Penále pre Varšavu sú podľa verdiktu európskeho súdu „nevyhnutné na to, aby sa predišlo vážnym a nenapraviteľným škodám voči právneho poriadku Európskej únie a hodnotám, na ktorých je založená, a to najmä voči zásade právneho štátu,“ píše agentúra AP.

Stredajšie rozhodnutie prichádza po tom, čo eurokomisia požiadala o uvalenie „finančných penále“, aby sa zaistilo dodržanie júlového predbežného opatrenia Súdneho dvora EÚ voči aplikácii časti poľskej súdnej reformy. Poľský ústavný súd totiž toto rozhodnutie odmietol s tým, že je v rozpore s poľskou ústavou.

Súdny dvor EÚ predtým rozhodol, že Poľsko musí „okamžite zastaviť“ platnosť zákonov súvisiacich s fungovaním disciplinárnej komory tamojšieho Najvyššieho súdu. Podľa EK disciplinárna komora poľského Najvyššieho súdu, ktorá vznikla v roku 2017, narúša nezávislosť súdnictva, a tým aj európske právo. Poľsko ustanovilo disciplinárnu komoru v rámci širšej súdnej reformy, ktorá sa stala predmetom dlhodobého sporu medzi Varšavou a Bruselom.

Poľská vláda tvrdí, že cieľom reformy je boj proti korupcii a reliktom komunizmu v justícii.

LUXEMBURG/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Súdny dvor EÚ

Dôležité udalosti