Nórska polícia uviedla, že muž s lukom útočil v Kongsbergu celkovo až na 24 ľudí

Nórski policajti na mieste činu v Kongsbergu.
Zdroj: TASR/AP

Útok v nórskom meste Kongsberg si vyžiadal päť životov a troch zranených.

Celkovo 24 ľudí je nórskymi úradmi aktuálne považovaných za "obete" výčinov útoku muža s lukom a šípmi, ktorý si 13. októbra vyžiadal v nórskom meste Kongsberg päť životov a troch zranených. Oznámila to v stredu nórska polícia, z ktorej vyhlásenia citovala agentúra AFP.

Dán Espen Andersen Brathen 13. októbra večer v Kongsbergu náhodne útočil na ľudí. Polícia ho na mieste zadržala, pričom aktuálne sa podrobuje psychiatrickým vyšetreniam. Polícia sa domnieva, že k útoku ho viedla duševná choroba. „Dosiaľ v prípade evidujeme 24 obetí,“ uviedol v stredu policajný inšpektor Per Thomas Omholt na tlačovej konferencii. Spresnil, že v tomto čísle je zahrnutých päť mŕtvych osôb, traja zranení a 16 ďalších ľudí, ktorí boli v súvislosti s útokom vystavení "rôznym udalostiam".

Zdroj: AP

Za poslednú zmienenú skupinu označil ľudí, ktorých sa útočník pokúsil zabiť či zraniť, pričom väčšinou na nich strieľal šípmi z luku. Inšpektor dodal, že toto číslo sa ešte môže zmeniť. Omholt tiež uviedol, že polícia ešte stále nestanovila motív útoku.

Brathen, ktorý žil dlhodobo v Kongsbergu, pred útokom na sociálnych sieťach oznámil, že konvertoval na islam, čo viedlo k špekuláciám o džihádistickom motíve útoku. Vyšetrovanie však podľa Omholta takúto hypotézu "oslabilo", pričom nie je ani jasné, či tento muž naozaj na islam konvertoval.

OSLO/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Luk

Dôležité udalosti