Spojené štáty zintenzívňujú pomoc pre Afganistan, obchádzajú talibanskú vládu

Americký vojak s afganským chlapcom počas evakuácie na letisku Hamída Karzaja v Kábule.
Zdroj: TASR/Sgt. Samuel Ruiz/U.S. Marine Corps via AP

Výška americkej humanitárnej pomoci sa dostane na úroveň takmer 474 miliónov dolárov za tento rok.

Spojené štáty vzhľadom na humanitárnu krízu v Afganistane poskytnú tejto krajine ďalších 144 miliónov dolárov. V noci na piatok to oznámila Národná bezpečnostná rada (NSC).
Výška americkej humanitárnej pomoci pre Afganistan a afganských utečencov v danom regióne sa tak dostane na úroveň takmer 474 miliónov dolárov za tento rok.

NSC však dala jasne najavo, že podpora nebude poskytnutá prostredníctvom vlády militantného islamistického hnutia Taliban, ale za pomoci nezávislých humanitárnych organizácií, informuje tlačová agentúra DPA.

„Naši partneri dodajú život zachraňujúcu ochranu, prístrešie, podporu živobytia, základnú zdravotnú starostlivosť, pomoc pri zazimovaní, núdzovú potravinovú pomoc, vodu, sanitáciu a hygienické služby v reakcii na narastajúce humanitárne potreby, ktoré sa zhoršujú nedostatkom zdravotnej starostlivosti, suchom, podvýživou a blížiacou sa zimou,“ uviedla hovorkyňa NSC Emily Horneová.

Svetový potravinový program (WFP), organizácia OSN so sídlom v Ríme, v pondelok upozornila, že od novembra môže čeliť akútnemu hladu viac než polovica obyvateľstva Afganistanu. Takmer 20-ročná vojenská operácia, ktorú v tejto krajine viedli Spojené štáty, sa skončila pred takmer dvoma mesiacmi stiahnutím posledných vojakov koalície.

Taliban sa opäť ujal moci v polovici augusta, odvtedy došlo k pozastaveniu veľkej časti medzinárodnej humanitárnej pomoci a rozvojových fondov pre Afganistan. Zmrazené sú aj rezervy Afganskej centrálnej banky (DAB) v zahraničí.

WASHONGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti