Zahraničné

Ako najstarší človek na svete preplával La Manche. Pomohol mu k tomu Slovák

1408440119122.jpg-620x349.jpg

Austrálsky dôchodca má silu a odhodlanie takmer ako za mlada. Prieliv zdolal za 12 hodín a 45 minút.

Austrálčan Cyril Baldock vytvoril nový svetový rekord, keď ako najstarší plavec v histórii pokoril kanál La Manche (Lamanšský prieliv). Dôchodca (70) zdolal 34 kilometrov za dvanásť hodín a štyridsaťpäť minút.

"Dokázal som to," napísal po úspešnom finiši na svojom konte na sociálnej sieti Twitter. "Teraz som oficiálne najstarší muž, ktorý dokázal preplávať kanál La Manche," konštatoval.

Austrálčan má presne 70 rokov a deväť mesiacov. Doterajší rekord tak prekonal o päť mesiacov. Pri plávaní mal na sebe iba plavky, okuliare a kúpaciu čiapku.„Po takých desiatich hodinách som zažil ťažkú chvíľu a začal som sa trocha báť, že to nedokážem," prezradil. „Hrozne ma boleli ruky, mal som pocit, že mi príliš nepomáhajú pohybovať sa smerom vpred. Ale potom som sa opäť nakopol," dodáva nadšený Austrálčan.

Do úžiny medzi Francúzskom a Veľkou Britániou sa vrátil po takmer tridsiatich rokoch. V roku 1985 zvládol trasu časom desať hodín a štyridsaťštyri minút ako piaty Austrálčan.

Pomáhal mu pri tom Slovák

Jeho terajší rekord má aj slovenskú pečať. Záverečnú prípravu totiž absolvoval pod vedením slovenského špecialistu a trénera Vladimíra Mravca.

"Mojou úlohou ako trénera bolo dbať na dynamiku a jej udržiavanie počas plávania," uviedol Mravec, ktorý sa špecializuje na prípravu ľudí v diaľkovom plávaní. Jeho zverenci majú v tomto roku už sedem úspešných pokusov pri zdolaní kanálu La Manche.

Baldockov rekord však nemusí trvať veľmi dlho. Lamanšský kanál sa totiž pripravuje zdolať 73-ročná Austrálčanka Irene Keelová.

LONDÝN/JH, TASR, DailyTelegraph

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.