Zahraničné

Ruský konvoj s humanitárnou pomocou prekročil hranice. Údajne bez povolenia

Konvoj s ruskou humanitárnou pomocou na Ukrajinu
Zdroj: SITA

Nákladné vozidlá sú naložené pitnou vodou, generátormi a spacákmi pre civilistov v meste Luhansk.

Reportér agentúry AP videl prvé nákladné automobily ruského konvoja s humanitárnou pomocou prekročiť hraničný prechod na Ukrajinu po tom, ako ho viac ako týždeň zdržiavali kvôli podozreniam, že konvoj bol využitý ako krytie pre ruskú inváziu.

Hranice prekročilo už asi 70 vozidiel a sprevádza ich malá skupina proruských povstalcov. Kolóna vozidiel smeruje k Luhansku. Na cestu sa údajne vydala bez povolenia Kyjeva.

Zdroj: SITA

Podľa agentúry DPA nesprevádza vozidlá eskorta Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK). DPA sa pri tom odvoláva na správy ruských tlačových agentúr. Požiadavka na sprievod MVČK bola jednou z požiadaviek Kyjeva. Ruské ministerstvo zahraničných vecí sa rozhodlo poslať konvoj ďalej aj napriek tomu.

Červený kríž tvrdí, že potrebuje istotu bezpečného prechodu od všetkých zúčastnených strán, aby mohol pomoc doručiť. Preto môže mať ukrajinská armáda obmedzený manévrovací priestor v čase pohybu nákladných áut aj napriek absencii prímeria.

Nákladné vozidlá sú naložené pitnou vodou, generátormi a spacákmi pre civilistov v meste Luhansk, kde sú proruskí separatisti obliehaní ukrajinskou vládnou armádou. Ostreľovanie mesta trvá už niekoľko týždňov.

LUHANSK/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.