Ako oslavujú Dušičky vo svete? Psy v kostýmoch, párty na cintorínoch, strašidlá v dome

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: Reuters

Halloween mnohí odsudzujú ako konzumný výmysel Američanov.

Na sviatok zosnulých sa nepripravujú iba Slováci, ale prakticky celý svet. Kým u nás sa Dušičky nesú skôr v komornej atmosfére, ďalej na Západ ide o farebné sviatky spojené s prezliekaním do strašidelných kostýmov.

Halloween mnohí odsudzujú ako konzumný výmysel Američanov. Ľudia žijúci za Atlantikom totiž tento sviatok ponímajú o niečo výstrednejšie ako Európania. V týchto dňoch v USA prakticky nenájdete dom, ktorý by nebol vyzdobený strašidlami a pavučinami.

Tak ako v Európe, aj inde vo svete je posledný októbrový deň spojený s návštevou hrobov a stretnutiami s rodinou. Bujaré párty v strašidelných maskách má v obľube skôr mladšia generácia. A v uplynulých rokoch sa tento skôr americký trend dostáva stále viac medzi Európanov.

Neodmysliteľnou súčasťou sviatkov zosnulých je aj vyrezávanie tekvíc. Sú všade, dokonca sa z nich tešia aj zvieratá v zoo.

Okrem tekvíc si ľudia vo svete na tento sviatok pečú koláčiky s motívmi strašidiel či postáv z hororových filmov. A v Južnej Kórei sa napríklad pár dní pred Halloweenom koná tradičná psia prehliadka v kostýmoch.

V Mexiku sa naše Dušičky oslavujú pod názvom Deň mŕtvych a je to jeden z najvýznamnejších sviatkov. Mexičania ho však nepovažujú za smutný. Práve naopak, je chápaný ako šťastné stretnutie so zosnulými príbuznými. Ľudia si robia pikniky pri hroboch, kde trávia celý večer.

Mexičania na Deň mŕtvych vyrábajú kvetinové oltáre, zdobené farebnými lebkami a stuhami, na ktoré kladú veci a jedlá, ktoré mal ich zosnulý príbuzný rád.

Pozrite si reportáž


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Halloween

Dôležité udalosti