Takto zblízka ste ešte skazu po sopke na ostrove La Palma nevideli

Vulkanológovia v epicentre katastrofy na ostrove La Palma.
Vulkanológovia v epicentre katastrofy na ostrove La Palma. Zdroj: Reuters

Skupinka vulkanológov sa dostala na miesta, ktoré sú oficiálne uzatvorené.

Sopka na kanárskom ostrove La Palma chrlí lávu a popol už mesiac. Zatiaľ čo doteraz sme sa videli najmä zábery kráteru z diaľky alebo zvrchu, teraz nám vulkanológovia ukázali, ako vyzerá skaza, ktorú sopka spôsobila zblízka. Na záberoch uvidíte, že ostrov je zasypaný tonami sopečného popola.

Skupinka vulkanológov sa dostala na miesta, ktoré sú oficiálne uzatvorené. Ľudí odtiaľto evakuovali už pred pár týždňami. A hoci láva priamo tadiaľto nestekala, všade je obrovská spúšť a vzduch je nedýchateľný.

„Práve sa blížime k okraju mesta Las Manchas. Ako môžete sami vidieť, vrstva popola je veľmi hrubá. Keď sa pozriete na to futbalové ihrisko, bránky sú asi do polovice zasypané. Potrvá niekoľko týždňov až mesiacov, kým sa toto podarí upratať,“ opisuje vulkanológ to, čo vidí.

Tento popol je podľa fínskeho experta dosť čerstvý. Je zrejme najmä výsledkom tohto týždňovej zvýšenej aktivity sopky. La Cumbre Vieja chrlila pár hodín extrémne silno, čo vidno aj na časozbernom videu. Láva vytryskovala do výšky 40 metrov.

O niekoľko kilometrov ďalej sa dokonca nemeckým expertom podarilo nakrútiť nebezpečný fenomén - takzvanú lávovú bombu s priemerom viac ako jeden meter. RUCHY Podobný objekt zasiahol v roku 2018 turistickú loď na Hawai. Viac ako dvadsať ľudí museli vtedy ošetriť záchranári, trinásti skončili v nemocnici.

Vulkanológovia z viacerých európskych štátov, ktorí sopku na Palme v týchto dňoch pozorujú, nevedia predpovedať, dokedy bude chrliť. Viacerí sa prikláňajú k tomu, že sa jej aktivita pravdepodobne ešte viac zintenzívni, čo si zrejme vyžiada ďalšie evakuácie.

Pozrite si reportáž

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

LA PALMA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kanárske ostrovy

Dôležité udalosti