Znalci z inšpekcie povedali, prečo spadla lanovka na hore Ještěd

Hasiči pri zrútenej lanovke.
Hasiči pri zrútenej lanovke. Zdroj: TASR/CTK via AP/Radek Petrasek

Nešťastie sa stalo len deň predtým, ako lanovku čakala odstávka a revízia.

Zrútenie lanovky na českej hore Ještěd spôsobilo prasknuté ťažné lano. Nedeľnému nešťastiu, pri ktorom zomrela jedna osoba, však mali zabrániť ďalšie mechanizmy. Podľa portálu TN.cz to uviedla inšpekcia Českých dráh, ktorá tragédiu vyšetruje.

Vrak budú teraz mesiace skúmať, aby zistili, prečo lano prasklo a prečo následne kabína nezabrzdila. Rozbitý stroj musia najskôr čo najbezpečnejšie dostať do depa, tam sa ho už ujmú znalci. „Práve v pondelok mala pritom začať odstávka lanovky, čakala ju dôkladná revízia. Tá by zrejme chybu odhalila,“ píše web Televízie Nova.

České dráhy medzičasom vyčíslili škody na deväť miliónov českých korún, čo je v prepočte asi 350-tisíc eur. Polícia žiada svedkov nehody, aby pomohli pri objasňovaní tragédie a zároveň začala trestné stíhanie pre prečin obecného ohrozenia z nedbalosti.

Pri nešťastí zahynul sprievodca, ktorý bol v tom čase v kabíne sám. K nešťastiu došlo v dolnej časti dráhy. Kabína spadla na úrovni prvej podpery zhruba v polovici tamojšej zjazdovky. Hasiči pomocou výškovej techniky evakuovali približne 15 ľudí, ktorí boli v druhej kabíne a utrpeli šok. Táto kabína zostala visieť na nosnom lane.

Medzi 15 uväznenými bola aj rodina českého herca Davida Novotného, ktorý o tom informoval na sociálnej sieti Twitter. Herec sa verejne poďakoval hasičom za ich záchranu.


PRAHA/tvnoviny.sk, ml

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pád lanovky

Dôležité udalosti