Trapas na klimatickom samite: Izraelská ministerka na vozíku sa nemohla dostať dnu

Izraelská ministerka na summite OSN
Izraelská ministerka na summite OSN Zdroj: BBC/Reuters

Organizátori vôbec nemysleli na bezbariérový prístup.

V pondelok (1.11.) sa začal medzinárodný klimatický samit OSN známy aj pod skratkou COP26 v Glasgowe. Ide o najvýznamnejšie globálne klimatické fórum od prijatia Parížskej klimatickej dohody v roku 2015.

Očakáva sa, že účastníci konferencie sa dohodnú na pravidlách, ktoré obmedzia nárast globálnej teploty a spomalia klimatickú zmenu. Summit potrvá do 12. novembra a Slovensko zastupuje prezidentka Zuzana Čaputová.

Významné stretnutie svetových lídrov sa nezaobišlo bez problémov. Jedným z nich je trapas organizátorov, ktorý vôbec nemysleli na bezbariérový prístup. Izraelská ministerka pre energetiku Karine Elharrarová, ktorá sa pohybuje na invalidnom vozíku, sa tak na samit ani nedostala. Vo svojom príspevku na sociálnej sieti Twitter vyjadrila ľútosť na tým, že OSN na hendikepovaných ľudí nemyslela, píše BBC.

Ministerka izraelským médiám prezradila, že sa nemohla dostať na miesto konferencie, pretože jedinou možnosťou bolo ísť pešo alebo kyvadlovou dopravou, ktorá ale nebola prispôsobená pre osoby na invalidnom vozíku. Vonku pred rozľahlým areálom v Glasgowe strávila dve hodiny a nakoniec sa musela vrátiť do hotela v Edinburghu, ktorý bol vzdialený 80 kilometrov.

Izraelský premiér Naftali Bennett bol z tejto situácie rozhorčený a uviedol, že ak sa ministerka nedostane ani na ďalšie stretnutia, nepríde ani on. O incidente informoval aj britského premiéra Borisa Johnsona.

Britský veľvyslanec v Izraeli sa na Twitteri ministerke ospravedlnil a napísal, že klimatická konferencia by mala byť prístupné pre všetkých. Ospravedlnenie vyjadril aj premiér Boris Johnson, ktorý Elharrarovú pozval, aby sa s ním a jeho izraelským náprotivkom v utorok stretla.

Zdroj: Profimedia

„Zistil som, že včera došlo k nejakému zmätku v súvislosti s opatreniami. Je mi to veľmi, veľmi ľúto," povedal Johnson izraelskej ministerke.

V utorok už Elharrarovú, ktorá trpí svalovou dystrofiou, na miesto konania stretnutia odviezol bezbariérový taxík, píše Reuters.

Britský minister životného prostredia George Eustice v rozhovore pre BBC naznačil, že Izrael možno vopred neupozornil organizátorov COP26 na konkrétne potreby Elharrarovej.

Hovorca izraelského veľvyslanectva v Británii však uviedol, že izraelská diplomatická misia v posledných týždňoch "oznámila všetky nevyhnutné podrobnosti všetkým zainteresovaným".

„Bol to veľký omyl, za ktorý sme sa ospravedlnili. Sme radi, že ju (Elharrarovú) dnes vidíme na konferencii COP26," napísali na Twitteri organizátori summitu.

GLASGOW/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme COP26

Dôležité udalosti