VIDEO: Novinári boli svedkami predaja dievčaťa (9) staršiemu Afgancovi, aby rodina nezomrela hladom

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia

Otec sa cíti zahanbený, ale tvrdí, že nemá inú možnosť.

Situácia v Afganistane je katastrofálna. Podľa vyjadrení predstaviteľov OSN čelí krajina po návrate Talibanu jednej z najhorších humanitárnych kríz súčasnosti. Viac ako polovica obyvateľov bojuje s akútnym nedostatkom potravín a miliónom obyvateľov hrozí počas nadchádzajúcej zimy hladomor. Rodiny sú nútené predávať svoje ešte veľmi mladé dcéry za nevesty, aby splatili dlhy a zaistili si aspoň základné potraviny na prežitie.

Novinári americkej spravodajskej televízie CNN sa stali svedkami takéhoto predaja. V šokujúcej reportáži je rodina nútená predať svoju 9-ročnú dcéru Parwanu Malik staršiemu, 55-ročnému mužovi. Nevinné dievča, ktoré sa doteraz hralo s kamarátmi detské hry, sa muselo rozlúčiť s rodinou a odísť s úplne neznámym mužom na neznáme miesto.


Parwanin otec sa vyjadril, že sa cíti zahanbený, ale nemá inú možnosť. Nemá prácu ani peniaze a vláda Talibanu sa o nich nestará. Osemčlenná rodina trpí hladom, a tak musel predať svoju dcéru. Parwana má strach, pretože nevie, čo ju čaká. Bojí sa, že ju budú biť a bude pracovať ako otrokyňa.

Po prevzatí moci Talibanom chudobní ľudia prišli o akúkoľvek medzinárodnú pomoc neziskových organizácií. Ekonomika v krajine kolabuje, ľudia sú nútení predať svoj majetok, dobytok a opustiť svoje domovy. Mnohí nemajú už žiadne peniaze ani na základné potraviny.

Abdul Malik na kameru priznal, že Parwana je už jeho druhá dcéra, ktorú musel predať. Pred niekoľkými mesiacmi z rodiny odišla Parwanina 12-ročná sestra.

Predaj dcér za nevesty nebol v Afganistane nezvyčajný ani v minulosti, ale humanitárna kríza počet týchto manželstiev rapídne zvýšila a vek dievčat na vydaj sa zase znížil z tínedžerského veku na dievčatá pod 10 rokov.

Ako uvádza CNN, reportáž zverejnili so súhlasom rodičov, ktorí dovolili svojim deťom úprimne odpovedať na otázky. Tvrdia, že podobní osud čaká aj ďalšie rodiny, ak tak už neučinili. Ak sa situácia nezmení, bude to ešte horšie. Peniaze z predaja im vydržia iba niekoľko mesiacov a potom musia vymyslieť, čo ďalej.

K akútnemu nedostatku potravín v Afganistane prispelo sucho súvisiace so zmenou klímy v kombinácii s chaotickou situáciou, ktorá vznikla po tom, ako sa moci v krajine v auguste ujalo militantné fundamentalistické hnutie Taliban. Vládne hnutie sľubuje, že súčasnú nepriaznivú potravinovú situáciu v krajine zvládne, a to aj za prispenia dodávok humanitárnej pomoci zo zahraničia. Zatiaľ sa tak nestalo.

KÁBUL/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Predaj

Dôležité udalosti