Thunbergová: Zmena nepríde od politikov, ale od jednotlivcov

Greta Thunbergová
Zdroj: TASR/Jonathan Brady/PA via AP

Mladých aktivistov vyzvala, aby sa zúčastnili na zhromaždeniach na podporu klímy.

Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová povedala, že politici na klimatickom summite OSN v Glasgowe "predstierajú záujem o budúcnosť". Zároveň mladých aktivistov vyzvala, aby sa zúčastnili na zhromaždeniach na podporu klímy.

„Čas sa kráti. Konferencie ako COP26 zmenu neprinesú, pokiaľ sa nevytvorí tlak verejnosti zvonka,“ napísala Thunbergová v utorok na Twitteri. Mladých ľudí vyzvala, aby sa pripojili k zhromaždeniu na podporu klímy v piatok (5. novembra) a k sobotňajšiemu pochodu (6. novembra). „Spolu sme silní,“ uviedla.

Počas summitu sa v Glasgowe koná viacero demonštrácií rôznych organizácii vrátane Greenpeace a Extinction Rebellion, píše na svojej webovej stránke stanica BBC. Thunbergová sa v pondelok zúčastnila na zhromaždení svojho hnutia Fridays for Future (Piatky pre budúcnosť).


Thunbergová mladým aktivistom povedala, že politici, ktorí sa na klimatickom summite zúčastňujú, "predstierajú, že budúcnosť berú vážne". Zmena podľa tejto aktivistky "nepríde od politikov na summite, ale od jednotlivcov", ktorí preukážu vodcovské schopnosti.
Na klimatickom summite OSN, ktorý potrvá do 12. novembra, sa zúčastní 120 hláv štátov a približne 25.000 delegátov.

Táto konferencia má stanoviť nové globálne ciele pre znižovanie emisií. COP sa koná každoročne, tohtoročný summit sa však vníma ako kritický vo svetle nedávnej správy Medzinárodnej komisie pre zmenu klímy (IPCC). Vedci v nej vyzývajú na okamžité kroky v záujme dodržania cieľov parížskej klimatickej dohody z roku 2015.

V Parížskej dohode sa viac ako 190 krajín zhodlo na cieli udržať nárast globálnej priemernej teploty výrazne pod hranicou dvoch stupňov Celzia oproti hodnotám spred priemyselnej revolúcie, ako aj úsilí o to, aby tento nárast neprekročil hranicu 1,5 stupňa Celzia.

GLASGOW/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Greta Thunbergová

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.