FOTO: La Palma sa premenila na ostrov popola. Dosahuje výšku troch metrov

Sopečný popol na ostrove La Palma
Sopečný popol na ostrove La Palma Zdroj: TASR/AP

Nedá sa ho zbaviť, pretože stále padá a páli.

Obyvatelia španielskeho ostrova La Palma sú zúfalí. Sopečná erupcia sopky Cumbre Vieja trvá už takmer dva mesiace a neprestáva. Okrem nebezpečnej lávy, ktorá neustále vyteká z nových trhlín, im znepríjemňuje život aj sopečný popol. Jeho koncentrácia sa za posledné dni zvýšila natoľko, že v oblasti zatvorili vyše 20 škôl a pozastavili leteckú dopravu.

La Palma sa doslova zmenila na ostrov popola. Nájdete ho všade. Pokrýva pláže, ulice, strechy domov a dostáva sa aj do vnútorných priestorov obchodov a inštitúcií. Miestami dosahuje aj výšku troch metrov a pohltil celé domy. Pozrite si čierne snímky z mestečka San Nicolás El Paso, kde s popolom bojujú každý deň.

Ogromne ilości popiołu wulkanicznego związane z wielotygodniową erupcją wulkanu #CumbreVieja na hiszpańskiej wyspie...

Uverejnil používateľ Grzegorz Zawiślak - Polish Storm Chaser Pondelok 1. novembra 2021

Sopka mala v utorok (2.11.) viacero silných erupcií. Úrady zaznamenali viac ako 30 zemetrasení a činnosť vulkánu tak neutícha. Odborníci nevedia ani presne určiť, kedy sa tak stane. Obyvatelia ostrova preto žijú stále v strachu.

„Niečo takéto sme ešte nevideli. To, čo padá, sa proste nedá upratať,“ popisuje situáciu na ostrove jeden člen upratovacej čaty. Popol predstavuje množstvo rizík pre dopravu, vodovodné potrubie ale tiež sťažuje dýchanie, píše El País.

Zdroj: TASR/AP

„Ten popol páli. Je to hrôza,“ sťažuje sa miestna obyvateľka Melani, ktorá sa snaží popol pozametať. „Skoro stále musím používať respirátor a kvapky do očí,“ dodáva.

Popol je nutné odstraňovať nasucho. Keď sa pomieša s vodou, vznikne ťažká a lepivá hmota pripomínajúca cement.

Okrem lávy a popola obyvateľov sužuje aj množstvo zemetrasení. Za posledný mesiac seizmografy zaevidovali viac ako 35-tisíc zemetrasení a otrasov, pričom niektoré z nich boli veľmi silné. V noci z pondelka na utorok (2.11.) sa v oblasti vyskytlo 30 zemetrasení. Doteraz najsilnejšie zemetrasenie na ostrove dosiahlo silu 5,0 magnitúdy.

Sopka Cumbre Vieja je aktívna od 19. septembra. Láva z vulkánu odvtedy zničila alebo poškodila viac ako 2700 budov a pokryla plochu s rozlohou viac než 960 hektárov. Úrady evakuovali z okolia sopky viac ako 7000 ľudí.


MADRID/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Popol

Dôležité udalosti